Foto Screenshot HRT
Vidi se kako dvojica muškaraca diraju, prevrću, potežu, čupaju za oklop i odvlače kornjaču u plićak. Glavata želva pokušava doći do zraka...
povezane vijesti
- Prijatelji životinja uputili prijavu Državnom inspektoratu zbog štraparijade
- Jeste li znali da i želve imaju svojevrsni zimski san? Nažalost, mnogi koji bi o tome sve trebali znati, znaju malo ili ništa
- Na pašnjaku oštrim predmetom ozlijedio 4 krave. Uhvatili počinitelja, prijavljen za ubijanje ili mučenje životinja
Morska kornjača, glavata želva, u plićaku na plaži Čiovo ugrizla je kupačicu za leđa i ostavila crveni trag promjera desetak centimetara. Napadi morske kornjače u Jadranu vrlo su rijetki, a razlog je samoobrana što je i ovdje bio slučaj.
Diraju ju, prevrću, potežu…
HRT je objavio snimku iz koje je vidljivo da su kupači maltretirali glavatu želvu. Vidi se kako dvojica muškaraca diraju, prevrću, potežu, čupaju za oklop i odvlače kornjaču u plićak.
Glavata želva se brani, pokušava doći do zraka, dok ju dvojac ne pušta na miru. Zahvaljujući ovoj snimci situaciju je moguće promatrati iz drugačije perspektive, nakon što su kupači na području Čiova i Trogira svjedočili napadima velike glavate želve.
Samo se branila
Prema snimci je vidljivo da se morska kornjača samo branila se od ljudskog dodira. Plivala je blizu kopna, što je bilo dovoljno ovim plivačima da je pokušaju dovući u plićak.
“Ni u jednom slučaju nije došlo do samovoljnog napada glavate želve kao što je informacija u javnosti. Zapravo je ona bila u moru kad su je pokušali dodirivati”, rekao je za HRT Draško Holcer, viši kustos, Hrvatski prirodoslovni muzej Zagreb.
Tina Belaj, iz Oporavilišta za morske kornjače Plavi svijet, Veli Lošinj ističe da morske kornjače nisu agresivne i ne stupaju u interakciju ni sa drugim životinjama ni sa ljudima, kad je vrijeme parenja s drugim kornjačama.
” Ovo što vidimo zadnjih dana je trenutak kad je bila ugrožena i došlo je do reakcije”, rekla je Tina Belaj.
Holcer dodaje da je vidljivo da je ljudi maltretiraju.
Bori se da dođe do zraka
“Životinja se bori da dođe do zraka, okreće se na leđa i isto tako pokušava ugristi”, istaknuo je Holcer.
Glavata želva je najbrojnija vrsta u Jadranu i to joj je najomiljenije stanište. Njen oklop prekriva gotovo cijelo tijelo i sve unutrašnje organe.
“Ako je opazite, zadržite distancu, nemojte plivati s njom, nemojte ugroziti sebe radi fotografije. Najvažnije je da životinja bude sigurna i da tako bude za obje strane”, rekao je Holcer.
Ova želva po svemu sudeći nije ozlijeđena. Uspjela je pobjeći u svoj plavi svijet.
“Nadam se kako pliva i roni, najčešće ozljede su od ribolovnih alata, mreže su za njih posebno pogubne. Kad se sunčaju, mogu ozlijediti leđa i oklop”, rekla je Belaj za HRT.
Glavata želva je zaštićena vrsta u Hrvatskoj i Europskoj uniji i bilo kakvo uznemiravanje životinje podložno je kaznama.