Štapovi se odlažu u nosače ne samo dok se čeka riba već i kad sisteme treba preješkati, promijeniti predvez, varalicu… Brojne su situacije u kojima je potrebno odložiti štap da bi oslobodili ruke, a potreba za kvalitetnim osloncem raste s cijenom i kvalitetom štapa.
povezane vijesti
Bez obzira na ribolovnu tehniku, štapovi se ne mogu neprestano držati u rukama već ih povremeno valja odložiti.
Pritom ih nikako ne treba spuštati na stijene ma kako ljupko ili mekano izgledale. Svaki dodir štapova sa stijenama znači ogrebotinu, možda u prvom trenutku i nevidljivu, koja kroz neko vrijeme postaje itekako vidljiva, a u konačnici u pravilu rezultira lomom štapa.
Idealan nosač za štapove je rod-pod, no nažalost rod-podovi su u pravilu tako teški da ih se uza svu ostalu opremu malo tko može nositi na leđima.
No zato su tu tripodi koji se najčešće izrađuju od aluminija i aluminijskih legura. Postoje razne izvedbe, a na većinu se mogu montirati i elektronski indikatori ili pak obični viličasti ‘V’ ili ‘U’ nastavci u koje se mogu odložiti štapovi dok se čeka potez ribe života.
Bez obzira za kakav se model odlučili, nosač mora biti stabilan i tako konstruiran da ga se može jednostavno i dobro usidriti. Udar vjetra, nagli potez ribe ili malo nepažnje nosač mogu prevrnuti, a s njim i štapove i role zbog čega šteta može biti ogromna.
Naravno, štapovi se odlažu u nosače ne samo dok se čeka riba već i kad sisteme treba preješkati, promijeniti predvez, varalicu… Brojne su situacije u kojima je potrebno odložiti štap da bi oslobodili ruke, a potreba za kvalitetnim osloncem raste s cijenom i kvalitetom štapa.
I premda su mnogi tripodi kvalitetno zaštićeni od korozije, često se dogodi da nakon nekoliko izlazaka na more, metalne površne koje su u dodru sa štapom ili strunom, postanu grube i potencijalno opasne.
Premda je pravo rješenje nabavka novog tripoda, prva pomoć može biti obično prebacivanje krpe preko pozicije na koju oslanjamo štap. Naravno, prvom prilikom taj problem treba riješiti kako ne bi došlo do neželjenog oštećivanja.