U zavisnosti o količini pažnje koju posvećujete svojim rolama, u dobroj mjeri ovisi koliko će vam role trajati. Naravno, u igri je i mnoštvo drugih detalja, no pravilnom se njegom može bitno produljiti radni vijek svakog stroja, pa tako i role.
povezane vijesti
- Jeste li ikada pokušali loviti brancina á volo? Ako niste, sada je pravo vrijeme za to
- Iznenađenje shore jigginga. Kad je već namjeravao odustati, zubatac mu u propadanju pokupio varalicu
- Koristite li svjetlo dok lovite lignje? Postoji puno načina za svijetljenje s tim da je najbolje rješenje definitivno potopivi feral
Premda je suvremena tehnologija u upotrebu stavila brojne materijale otporne na koroziju, dobar dio dijelova na ribolovnim rolama je izrađen od metala.
To je činjenica od koje se ne može pobjeći bez obzira na reklamne trikove koji pričaju o grafitnom kućištu ili o izradi od kompozitnih materijala.
Prijenosni mehanizmi koji se sastoje od pužnih i klasičnih zupčanika i kulisa, nosivi elementi poput osovina, vratila i ležajeva, kočioni mehanizmi, te naposljetku opružni elementi, od preklopnik do svih ostalih opruga su izrađeni od metala, najčešće željeza. Naravno, to nije sirovo željezo, ali je svejedno vrlo podložno koroziji.
Role u ribolovu možemo čuvati pažljivim rukovanjem, spuštanjem na mekane površine ili u za to predviđene nosače, izbjegavajući mehanička oštećenja koja otvaraju put koroziji.
Po povratku iz ribolova je potrebno ukloniti sol i nečistoće s metalnih, ali i ostalih površina. Nije preporučljivo ispiranje pod mlazom vode, jer na taj način vlaga može dospjeti i tamo gdje ne želimo. Osim toga, voda iz slavina je često zasićena klorom koji baš kao i sol pogubno djeluje na metal.
Za uklanjanje soli će vlažna krpa biti jednako učinkovita, a sušenje znatno brže.
Barem jednom u sezoni je potrebno napraviti ‘generalku’ i rastaviti kompletan stroj, zamijeniti staru mast, i dobro nauljiti sve pomične dijelove.
Pritom ne treba zaboraviti zlatno pravilo – ležajeve i zupčanike podmazujemo mašću, dok se ulje samo zglobovi.
Također se ne smije smetnuti s uma da je jestivo ulje bez obzira na proizvođača i količinu zasićenih i nezasićenih masnih kiselina, u pravilu pogubno za sve strojne mehanizme pa tako i za role.