Premda su prvu varalicu sa spojlerom davne 1921. godine kreirali Karl Heinzerlin, George Shultter i Henry Dills, pravu je revoluciju u varaličarenju napravio Finac Lauri Rapala kada je 1936. godine stvorio nenadmašnu varalicu Original, koja i danas jednako uspješno lovi…
povezane vijesti
Kreatori varalica diljem svijeta pokušavaju svojim kreacijama ostvariti najprovokativniju kombinaciju boja, oblika i akcije. Nažalost, dobar dio uspijeva kreirati samo izvrsne izložbene primjerke, čija je ukrasna vrijednost daleko iznad uporabne.
Bez obzira za koju se marku varalice odlučili, bitno je znati da će predator napasti većinu toga što se kreće njegovom lovnom zonom. Sve što vidi, a jako je malo toga što ne vidi, biti će progonjeno, bilo zato što smeta, zato što je konkurencija ili zato što je potencijalni obrok.
Stoga pri odabiru varalica svakako imajte na umu da ribe jako dobro vide.
Nemojte im podvaljivati reklamne trikove jer na to ne padaju. Ono što lovi je varalica akcijom i izvedbom primjerena dubini u kojoj se nalazi naša lovina, a oblikom i bojom podudarna s uobičajenim plijenom predatora kojeg lovimo.
Najzastupljenije varalice u obalnom morskom varaličarenju su nedvojbeno wobbleri.
To su ribolike varalice koje s prednje strane imaju spojler, najčešće plastičnu pločicu koja im omogućuje uranjanje i karakterističan ‘ples’. U zavisnosti od položaja, kuta postavljanja i veličine spojlera, varalica će imati različitu akciju i dubinu urona.
S obzirom na plovnost razlikujemo tri tipa wobblera – plivajuće (floating), varalice neutralnog uzgona (suspending) i tonuće (sinking).
Svaki od ovih tipova je namijenjen svom sloju mora i u skladu s tim i vrstama koje nastanjuju taj sloj. U pravilu su wobbleri naoružani trokukim udicama s izuzetkom modela namijenjenih lovu u jako plitkom moru koji su naoružani ‘single in line hooks’ udicama.
Pored wobblera, vrlo su popularni i silikonci, varalice izrađene od mekane silikonske gume koje u povlačenju ostvaruju vrlo drhtav i provokativan hod.
Osim što mogu izgledati vrlo atraktivno i provokativno, silikonske varalice mogu biti i namirisane, dok su najsuvremeniji varijeteti izrađeni na bazi kukuruznog škroba čak i probavljivi. Ove su varalice najčešće prelagane za varaličarenje bez otežanja tako da zahtijevaju jigg udice s integriranom olovnom glavom na vratu.
Ta olovna glava može biti obična, okrugla, ali i realistična u obliku riblje glave, što je dodatna provokacija.
Treća također vrlo korištena skupina varalica u obalnom varaličarenju su kastmasteri. To su teške metalne varalice elipsoidnog presjeka, s koso zarezanim površinama zahvaljujući kojima ostvaruju brzu i vrlo provokativnu rotaciju oko vlastite osi.
Na kraju varalice nalazi se samo jedna trokuka udica. S ovim su varalicama mogući vrlo daleki izbačaji, što se u dnevnom varaličarenju plave ribe pokazalo kao pravi zgoditak.
Iako se povremeno mogu susresti u morskom obalnom varaličarenju, leptiri, žlice i ostale ‘slatkovodne’ varalice prije su iznimka nego pravilo.