Sudionici projekta Change we care na Vranskom jezeru
Razvili su svoje prijedloge klimatskih prilagodbi na pet pilot lokacija, odabranih kao reprezentativnih za različite tipove jadranskih obalnih područja
povezane vijesti
Projekt Change we care bavi se zaštitom obalnih zajednica na Jadranu, a danas je online održana njegova završna konferencija, na kojoj su predstavljeni rezultati trogodišnjih aktivnosti 11 partnera iz Italije i Hrvatske.
Projekt se provodi od siječnja 2019. do prosinca 2021. godine,a financira ga INTERREG V A Italija-Hrvatska CBC program.
Ovaj značajan projekt ima puni naziv “Change we Care: Climate cHallenges on coAstal and traNsitional chanGing arEas: WEaving a CrossAdriatic REsponse”, a koordinator je CNR-ISMAR (Institut za morske znanosti Nacionalnog istraživačkog vijeća).
Analiza klimatskih rizika
Osnovni je cilj omogućiti kreatorima politike integrirane mogućnosti planiranja u suradnji s dionicima te mjere prilagodbe za ranjiva područja u cilju zaštite obalnih zajednica.
Projekt je analizirao klimatske rizike koji utječu na obalna i prijelazna područja, pružajući bolje razumijevanje varijabilnosti utjecaja i klimatskih promjena na hidrološke režime, prodor soli, turizam, biološku raznolikost i agroekosustave u području suradnje.
Aktivnosti Projekta sastojale su se od procjene trenutnih morfoloških, hidroloških i meteoroloških morskih uvjeta i trendova koji utječu na pet pilot područja, do analize glavne dinamike koja djeluje na obalne sustave i njihove evolucije u scenarijima klimatskih promjena.
Konačni je cilj razvijanje smjernica za izradu planova prilagodbe na klimatske prilagodbe na pilot područjima. Ovaj pristup omogućio je bolje razumijevanje utjecaja klimatskih promjena i povećao sposobnost prilagodbe u cijelom području suradnje.
Odabrana pilot područja
Pet pilot područja su: delta rijeke Po, pješčana obala Mula di Muggia, Kaštelanski zaljev i rijeka Jadro, delta rijeke Neretve i Vransko jezero. Iako su različiti po svojim morfološkim karakteristikama, prijete im slične klimatske ranjivosti.
Delta rijeke Po tako uključuje najveća močvarna staništa u Italija te igra vodeću ulogu u očuvanju, zbog svoje raznolikosti okoliša kao što su riječni pritoci, obalne dine, pješčani sprudovi, lagune, ribnjaci kanali i obalne borove šume.
Greben Mula di Muggia obuhvaća široko obalno područje pličina ušća rijeke Soče, bogato pješčanim sprudovima koji su u svom unutrašnjem dijelu obrasli širokim površinama morske trave, te predstavljaju važno uzgajalište i hranilište brojnih morskih vrsta.
Vransko jezero najveće je prirodno jezero u Hrvatskoj, krška dolina ispunjena bočatom vodom. Njegova močvarna staništa povezuju kopnene slatkovodne tokove i more, stvarajući dom za brojne različite biljne i životinjske vrste.
Jezero je važno stanište i odmorište za ptice, gdje je zabilježeno više od 250 ptičjih vrsta.
Kaštelanski zaljev jedna je od najproduktivnijih lokacija na Srednjem Jadranu, smješten u zatvorenom obalnom prostoru te izložen snažnom utjecaju otjecanja vodenih tokova iz rijeke Jadro. Izložen je i mogućim problemima onečišćenja i eutrofikacije.
Delta rijeke Neretve uključuje najveće i najvrjednije močvare na istočnoj obali Jadrana. To je područje poznato kao značajno gnjezdište i zimovalište ptica selica, te osigurava brojne vrijedne ekološke sadržaje.
Suradnja partnera
Projekt je, rekosmo, koordinirao Institut za morske znanosti (CNR-ISMAR), a provodio ga je u suradnji s još deset talijanskih i hrvatskih partnera: Regija Emilia Romagna, Regija Venezia Giulia, Regija Veneto, Talijanski institute za zaštitu okoliša i istraživanje ISPRA, Park prirode I bioraznolikosti Delta Po (Italija) te Institut za oceanografiju i ribarstvo, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačkoneretvanske županije, Javna ustanova za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije – RERA S.D, Javna ustanova Park prirode Vransko jezero i Geodetski fakultet Sveučilišta u Zagrebu (Hrvatska).
“Uz široko znanje o trenutnom stanju i mogućoj evoluciji pet pilot lokacija, odabranih kao reprezentativnih za različite tipove jadranskih obalnih područja, glavni rezultati projekta uključuju niz cjelovitih i svestranih postupaka za karakterizaciju trenutnih i očekivanih dinamika okoliša, kao i definiranje participativnih strategija odgovora na učinke klimatskih promjena”, kazao je koordinator projekta Davide Bonaldo.
“Sve je to rezultiralo pružanjem korisnih elemenata kreatorima politike za izradu planova prilagodbe na klimatske promjene u pet pilot lokacija”, dodaje Bonaldo.
Prijedlozi klimatskih prilagodbi
Šire sudjelovanje dionika omogućilo je prikupljanje i sagledanje potreba zajednice. Ovaj participativni proces omogućio je razradu prijedloga klimatskih prilagodbi od projektnih partnera koji su uzeli u obzir potrebe proizašle tijekom sastanaka s dionicima i čiji su ciljevi sažeti u nastavku:
- Davati prednost organskoj poljoprivredi i uzgoju lokalnih kultura otpornih na vremenske uvjete,
- Podrška održivom ribolovu,
- Povećanje zelenih površina kako bi se smanjio proces nepropusnosti tla,
- Poboljšati upravljanje i zaštitu staništa i vrsta,
- Poboljšati upravljanje vodnim resursima, jamčeći ispravan protok vode, kontrolirajući i smanjujući hidrološke rizike.
Glavni inovativni elementi
Glavni inovativni elementi Projekta su:
- metodološki pristup, koji se temelji na koordiniranoj razmjeni znanja među znanstvenicima i političkim akterima;
- Utvrđivanje mjera prilagodbe obzirom na raznolikost obalnog krajolika u području suradnje, temeljeno na iskustvima s pilot područja.
Osim širokog znanja temeljenog na trenutnom stanju i njegovoj evoluciji, glavni rezultati Projekta uključuju niz smjernica za karakterizaciju sadašnjeg stanja i aktivnosti u slučaju mogućih scenarija klimatskih promjena.
Na taj način se kreatorima politike daju glavni elementi za izradu planova prilagodbe na klimatske promjene u pilot područjima.
O programu prekogranične suradnje
Cilj Programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska je “povećanje prosperiteta i potencijalnog rasta područja, poticanje prekograničnog partnerstva za postizanje opipljivih promjena”, doprinoseći Europskoj strategiji 2020. za pametan, održiv i uključiv rast.
Područje na kojem Program djeluje obuhvaća 25 talijanskih pokrajina i 8 hrvatskih županija, regionalni bazen koji, zahvaljujući Jadranskom moru, predstavlja zajednički društveno-ekonomski i ekološki resurs i prirodnu platformu za suradnju temeljenu na povijesnim kontaktima, trgovinskim razmjenama i kulturnom naslijeđu.