RIBLJE VRSTE - ARBUN

Arbun naraste do 60 centimetara duljine i pritom može težiti i do 3 kilograma. Dovoljan razlog za ciljani ribolov?

Boris Bulić

Jedna od najčešće lovljenih riba u ribolovu kančenicom je nedvojbeno arbun. Zbog njegove rasprostranjenosti i pohlepnosti, praktički ne postoji ribolovac koji se nije sreo s ovom ribom.



Arbun (Pagellus erythrinus, Linnaeus, 1758) je riba iz obitelji ljuskavki (Sparidae).


Ribon, fag, rumenac, fravulin, marelić, rombun tek su neki od mnogobrojnih narodnih naziva koji prate ovu ribu. Arbun naraste do 60 centimetara duljine, a bude težak i do 3 kilograma. Najčešće se, ipak, love primjerci teški oko desetak dekagrama. Poput većine ljuskavki i arbun ima ovalno, bočno spljošteno tijelo, peraje skladno raspoređene i dobro razvijene, nešto jačom repnom perajom.


Arbun naraste do 60 centimetara duljine, a bude težak i do 3 kilograma


Arbun ima oveću glavu na kojoj se ističu krupne i sjajne oči. Cijelo tijelo mu je pokriveno osrednje velikim ljuskama, a bočna crta je vidljiva cijelom dužinom. Ružičasto je crvenkast s tamnijim purpurno-srebrnkastim preljevima. Po boku je srebrnkast, a po trbuhu bijel. Po gornjoj strani tijela bude posut rijetkim, iskričavo-azurno-plavim pjegicama koje su najjasnije neposredno nakon izvlačenja ribe iz mora. Netom ulovljeni arbuni znaju biti tamnije crveno, široko-trakasto isprugani. Peraje su mu tamnije crveno obrubljene, dok je repna potpuno crvena. Ostavlja dojam elegantne i vitke ribe.


Arbun je riba jata u kojem je većina jedinki iz iste generacije




Arbuna nalazimo po cijelom Jadranu, od 10 do 180 metara dubine, nad pjeskovito-ljušturastim i pjeskovito-muljevitim dnom bogatim spužvama i bodljikašima. Rado se zadržava i nad livadama rudića (Vidalia sp.), a čest je i na brakovima gdje se okuplja u jatima. Voli kanalska područja i blizinu obale, a ne smeta mu ni niži salinitet tako da ga nalazimo i u Novigradskom i Karinskom moru, Šibenskoj luci i drugim sličnim, bočatim područjima. Najbrojniji je u unutarnjim kanalima zadarskog i šibenskog arhipelaga te na sjevernim obalama Pelješca. Najpoznatija lovišta arbuna su oko Rovinja i po svim zaljevima Istre, oko Oliba, Mauna, i Silbe, oko sjevernog rta Planke, te oko Šibenika i Zadra.


Veliki arbuni nisu toliko brojni zbog čega su uvijek ugodno iznenađenje


Arbun je riba dna i u potpunosti pripada životnoj zajednici bentosa. Hrani se uglavnom crvima, rakovima i ribama. Mrijesti se u travnju i svibnju. Protandrični je dvospolac, pa prvi dio svog života provodi kao mužjak, da bi se tek u trećoj godini života transformirao u ženku. Ikra mu je pelagijska.


Premda je općeprihvaćeno mišljenje da se arbun cijele godine podjednako lovi, privredni ribolovci ostvaruju najbolje ulove krajem zime i početkom proljeća i to mahom pridnenim mrežama potegačama. Sportski ribolovci, pak, arbuna najuspješnije love kroz ljeto i jesen, podjednako danju i noću, prvenstveno udičarskim priborom, povrazom, štapom ili parangalom.