MLADI ODVJETNIK

Ante Vojković: “Pomorsko pravo je ‘živo’ i bez usavršavanja nema napretka”

Aleksandra Kućel Ilić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

Usavršavanje nikada ne prestaje tako da je plan svakako pohađati pomorskopravne seminare, konferencije i slična događanja, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, kaže Vojković



Mladi odvjetnik zaposlen u Rijeci, 28-godišnji Ante Vojković, specijalizirao je međunarodno pomorsko pravo na prestižnom Međunarodnom institutu za pomorsko pravo​ IMO IMLI na Malti, i to kao najbolji student generacije između 69 polaznika iz 38 različitih zemalja svijeta.


Svima je u svijetu pomorske privrede poznat značaj ovog specijalističkog studija, pa smo osvajača prestižne titule zamolili da nam se predstavi i kaže više o svojim iskustvima na Malti…


– Rođeni sam Zadranin, imam 28 godina, a po završenom Pravnom fakultetu u Rijeci, ostao sam živjeti u Rijeci i u Rijeci sam zaposlen kao odvjetnik u Odvjetničkom društvu Stanić i partneri d.o.o. U smislu pomorskog prava, član sam Hrvatskog društva za pomorsko pravo. Društvo okuplja najveće hrvatske pomorskopravne stručnjake. Aktivno je u organizaciji stručnih i znanstvenih skupova, objavljivanju radova, suradnji s nacionalnim i međunarodnim pomorskopravnim organizacijama te uvelike pridonosi i izradi međunarodnih pomorskopravnih propisa. Sretan sam i zahvalan što imam priliku biti dio takve uistinu vrijedne i značajne zajednice – rekao je za početak ovaj talentirani Zadranin s riječkom adresom.


Rijeka – pravi izbor




Zanimalo nas je uslijed čega je odlučio ostati živjeti u Rijeci.


U Rijeku sam došao studirati. Prije studiranja nisam mnogo boravio niti sam znao previše o Rijeci. Iz nekog razloga uvijek me nešto dozivalo da odem studirati baš u Rijeku.


Nekako sam osjetio, koliko god to možda čudno zvučalo, da je Rijeka pravi izbor za mene. Od prvog dana boravka ovdje, grad me oduševio.


Naprosto smo kliknuli odmah na prvu. Ambijent, vibra, otvorenost ljudi, multikulturalnost, sve me jako dojmilo. Uistinu sam uživao studirati u Rijeci. Osjećao sam se kao doma.


Tijekom fakultetskih dana dobra energija i moja privrženost Rijeci samo su rasle, stekao sam brojne prijatelje i zavolio grad. Naravno, u sklopu studiranja stvorio sam si nekakve planove za zaposlenje, zacrtao ciljeve i odmah po stečenoj diplomi krenuo u lov.


Svega par dana nakon stjecanja diplome Pravnog fakulteta u Rijeci zaposlio sam se u Odvjetničkom društvu Stanić i partneri d.o.o., gdje i danas radim kao odvjetnik.


Tijekom cijele pete godine fakulteta, odrađivao sam praksu u odvjetničkim uredima, između ostalog i kod mog današnjeg poslodavca.


Dakle, život sam si posložio u Rijeci, u gradu s kojim sam kliknuo na prvu, u gradu u kojem uživam boraviti i odluka o životu u Rijeci je nekako došla sama po sebi.


Zadar će uvijek biti moj grad, grad koji volim, i grad u kojem i dandanas živi cijela moja obitelj. Uvijek volim otići do Zadra, vidjeti obitelj, obići prijatelje i draga mjesta.


Kada govorimo o poslu, čak i poslovno kao odvjetnik dosta radim u Zadru, pa je i to svakako način na koji održavam kontakt s mojim Zadrom. Nekako je to sve sudbinski ispalo. Simpatično je da sam u Zadru od rođenja živio u Riječkoj ulici – objasnio je Vojković.



Prebacili smo se zatim na IMLI, uz zamolbu da nam objasni zašto je odabrao specijalistički studij na Malti i uslijed čega je spomenuti institut najprestižniji takve vrste u Europi.


– Kao odvjetnik s petogodišnjim iskustvom u praksi, htio sam probati nešto novo, nešto deficitarno na odvjetničkom tržištu, a opet nešto traženo i nešto za što tržište definitivno postoji.


To nešto za mene je bilo međunarodno pomorsko pravo. Osim ljubavi prema pomorskom pravu još od fakultetskih dana, element deficitarnosti i međunarodni element nešto su što je prevagnulo da se probam usavršiti i specijalizirati u toj grani prava.


IMLI je najprestižniji međunarodni pomorski institut koji nudi žestoki trening i pravu specijalizaciju za međunarodno pomorsko pravo. Stekao sam titulu LL.M., Master of Law – specijalist međunarodnog pomorskog prava.


Ono što odmah u startu izdvaja IMLI od drugih sličnih instituta i ustanova jest što je IMLI direktno osnovala Međunarodna pomorska organizacija (IMO) kao specijalizirana agencija Ujedinjenih naroda.


Dakle, IMLI je osnovan i djeluje pod okriljem UN-a, koji kroz Međunarodnu pomorsku organizaciju (IMO) predstavlja svjetski centar međunarodnog pomorskog prava i predstavlja glavnog svjetskog »zakonodavca«, a sve države članice teže i dužne su postupati upravo po tim propisima i implementirati ih u nacionalno zakonodavstvo, kaže Vojković.


Jedinstven i poseban


Naglašava da je program IMLI-a specifičan i uistinu jedinstven i poseban.


– Program obuhvaća doslovno sve aspekte međunarodnog pomorskog prava te nudi specijalizaciju i u javnom i privatnom međunarodnom pomorskom pravu.


Osim toga, pored disertacije koja je standardan dodatan zahtjev, odnosno projekt većine sličnih instituta, pa tako i IMLI-a, IMLI i tu ide korak dalje s još jednim dodatnim tzv. implementacijskim projektom.


U sklopu implementacijskog projekta kandidati odabiru međunarodni pomorski propis kojem njihova država nije pristupila ili isti nije implementirala te potom kandidati čine upravo to, i to detaljno od prvog koraka pristupanja do zadnjeg koraka, pripreme implementacije u nacionalno zakonodavstvo.


Ja sam tako u sklopu implementacijskog projekta pripremio potpunu implementaciju Londonskog protokola iz 1996. godine o sprječavanju onečišćenja morskog okoliša potapanjem smeća i drugih otpadnih tvari u nacionalno zakonodavstvo.


S obzirom na to da sam i prije IMLI-a znao da će me tamo čekati implementacijski projekt, imao sam namjeru obraditi neki međunarodni propis koji bi bio značio stvarni doprinos, u ovome slučaju Republici Hrvatskoj.


Zbog toga sam ostvario kontakt s Ministarstvom mora, prometa i infrastrukture kako bi mi oni kao nadležno Ministarstvo dali nekakvu smjernicu u smislu propisa za obradu.


U Ministarstvu su me uistinu lijepo saslušali i predložili obradu navedenog Londonskog protokola. Ja sam prihvatio prijedlog Ministarstva i sada, godinu dana poslije, imam spreman nacrt cjelokupne dokumentacije za pristupanje i implementaciju Londonskog protokola te bi mi uistinu bila čast pridonijeti i njegovu stvarnom i službenom pristupanju i implementaciji u Republici Hrvatskoj.



Moglo bi se ovdje izdvojiti još veliku količinu IMLI posebnosti. No, istaknut ću da IMLI organizira jednotjedni posjet u svjetsku meku međunarodnog pomorskog prava – London.


London nam je dao direktan životan uvid u centralna pomorskopravna događanja. U Međunarodnoj pomorskoj organizaciji (IMO) imali smo čast prisustvovati sjednicama njihovog Pravnog odbora, a na kojim su sjednicama sudjelovale delegacije svih 176 država članica Organizacije.


Za mene kao odvjetnika, posebna privilegija bila je posjet i slušanje predavanja u Međunarodnoj grupaciji P&I Klubova. Tu grupaciju čine Klubovi koji osiguravaju pokriće pomorske odgovornosti za približno 90 posto svjetske oceanske tonaže.


Također, posjet i direktan uvid u rad Fondova za naknadu štete od onečišćenja uljem za mene je bilo iznimno iskustvo, upravo zbog važnosti tih Fondova u odvjetničkoj praksi.


Još bih istaknuo posjet i prisustvo predavanjima u Zakladi pomoraca međunarodne federacije transportnih radnika, dobrotvornoj organizaciji koja financira programe koji unaprjeđuju dobrobit i zdravlje pomorskih radnika, pomoraca i njihovih obitelji. Istaknuo bih i posjet i prisustvo predavanjima u Međunarodnoj pomorskoj komori, globalnom trgovačkom udruženju za brodovlasnike i pomorske operatere.


Osim stjecanja uskih specijalističkih znanja, u Londonu smo uistinu, kao i općenito kroz cijelo iskustvo studiranja, imali priliku i osobno upoznati svjetsku pomorskopravnu elitu – istaknuo je ovaj talentirani mladi čovjek.


Pravi eksperti


Za usavršavanje na Malti trebalo je i savršeno poznavanje engleskog jezika.


– Unatoč tome da sam uvijek bio siguran u svoj engleski, svejedno sam cijelu akademsku godinu prije IMLI-a posvetio pohađanju tečaja naprednog engleskog jezika.


Osim tečaja, odlučio sam izaći i na IELTS academic ispit koji organizira Britansko vijeće u Zagrebu koji sam uspješno položio. Nastavni program na IMLI-u izvode usko specijalizirani predavači s Instituta.


Profesori su podijeljeni u pomorskopravna područja za koja su uistinu pravi eksperti. Osim toga, Institut tijekom cijele akademske godine osigurava predavanja gostujućih predavača, a to su sve redom suci međunarodnih sudova i tribunala, eminentni odvjetnici i praktičari, akademici međunarodnog ugleda te visoko rangirani mornarički časnici iz zemalja diljem svijeta.


Ta gostujuća predavanja održavala su se na dnevnoj razini, tako da je kroz IMLI ove godine prošlo stotine pomorskopravnih stručnjaka, a mi smo pažljivo slušali, postavljali pitanja i tako se svakodnevno usavršavali.


Kao gostujući predavači pojavili su se i hrvatski eksperti. Svoja znanja prenio nam je ugledni riječki profesor pomorskog prava Igor Vio, pomorskopravna stručnjakinja također s IMLI diplomom Adriana Vincenca Padovan, ekspertica iz Međunarodne pomorske organizacije u Londonu Tatjana Krilić te stručnjak iz Međunarodnog udruženja transportnih radnika Branko Berlan.


Kako sam i sam odvjetnik, od ostalih predavača moram istaknuti gostujućeg predavača, iskusnog slovenskog i pomorskopravnog stručnjaka odvjetnika Mitju Grbeca kao i vjerojatno najetabliraniju pomorskopravnu odvjetnicu u cijeloj Europi Ann Fenech, koja je ujedno i predsjednica Međunarodnog pomorskog odbora (CMI). Ann Fenech mi je i uručila nagradu za najboljeg studenta generacije. Nestvarno!


Već kada govorim o gostujućim predavačima, apsolutno ne mogu da ne spomenem slovenskog profesora Marka Pavlihu koji je uistinu nadišao razinu predavača, te koji je svojom pristupačnošću i toplinom uistinu u mojoj glavi ostao jedna od najupečatljivih IMLI ličnosti!


Moram još istaknuti i direktora IMLI-a, koji je i sam bivši IMLI student, Normana A. Martínez Gutiérreza, koji osim što je vrhunski pomorskopravni stručnjak, uistinu na jednoj iznimnoj razini vodi cijeli Institut.


Nema sumnje kako će IMLI, s Martinezom na čelu, samo nastaviti rasti u budućnosti. Direktorova desna ruka i operativni vođa Instituta je profesorica Elda Kazara-Belja.


Tu ženu se ne može riječima dostatno opisati. Takvo znanje, takva energija, pristupačnost, toplina… Bez nje uistinu ništa ne bi bilo isto.


Profesorica Kazara-Belja je iz Albanije te je također nositeljica IMLI LL.M. titule koja je sada trajno na Malti, naravno zaposlena na IMLI-u. Završno bih ovdje volio napomenuti da je cijela ova akademska godina bila obilježena velikom 35. godišnjicom postojanja IMLI-a – naveo je Ante Vojković.


Istaknuo je i neke podatke vezane uz ostale kandidate i uvjete smještaja.


Ove godine imali smo rekordnu brojku od čak 69 kandidata iz 38 različitih zemalja svijeta. Kandidati su bili iz doslovno svih dijelova svijeta.


Bilo je kandidata iz Južne i Srednje Amerike, iz Europe, Afrike, Azije… Ovo je još jedno veliko bogatstvo IMLI-a. Stavimo sa strane poslovni značaj ovakve raznolikosti i stvaranje uistinu jedinstvene mreže poznanstava.


Ono što je najvažnije istaknuti jest da smo svi u tih godinu dana intezivnog treninga zaista nadišli tu razinu »kolega« i postali jedna velika međunarodna obitelj…


Što se tiče smještaja, stvarno nemam nikakvih zamjerki. Otprilike pola nas je bilo smješteno u smještajnim kapacitetima na samom Institutu


. To su bili mali apartmani, otprilike od 20 do 25 »kvadrata«, ali su sadržavali sve osnovne stvari potrebne za jedan ugodan život i studiranje.


Druga polovina kandidata bila je smještena u malom hostelu, vrlo sličnog standarda. Jedino što je tamo bilo i drugih studenata. Ali uistinu su imali svu privatnost i mir za život i učenje. Čak su imali i mali bazen pa, eto, mali komfor ekstra – objasnio je.


Beskompromisan rad


I tako smo došli do ključnog dijela »razotkrivanja« čovjeka iza kojega je nesvakidašnji rezultat, pitanjem o osvojenim nagradama.


Moram reći da iza tih nagrada stoji zaista mukotrpan i beskompromisan rad. Vikendi nisu postojali, doslovno! Uz neizostavni faktor sreće, uspio sam ostvariti nešto što je prije godinu bio doslovno daleki san.


Što se tiče nagrada, prvenstveno moram istaknuti da sam IMLI završio s tzv. diplomom s distinkcijom, posebnom pohvalom za ostvareni uspjeh.


Distinkcija je namijenjena za kandidate čiji je ukupni postotak uspješnosti u svim vrstama zadataka (ispiti, praktični zadaci, usmena izlaganja i prezentacije, Moot Court, Disertacija i Implementacijski projekt) bio iznad 75 posto bodova.


Osim toga, dobio sam nagradu za najbolji Implementacijski projekt, u kojem sam pripremio ranije spomenutu implementacijsku dokumentaciju Londonskog protokola iz 1996. o sprječavanju onečišćenja morskog okoliša potapanjem smeća i drugih otpadnih tvari.


Nagradu mi je uručio Godwin Mifsud, glavni tajnik malteškog Ministarstva prometa, infrastrukture i kapitalnih projekata. Međutim, nagrada na koju sam najviše ponosan, jest nagrada za najboljeg studenta generacije, i to u prethodno spomenutoj konkurenciji od 69 kandidata iz 38 različitih zemalja svijeta. Uistinu sam sretan i ponosan na ostvarene rezultate.


Unatoč nagradama, uistinu držim da je stjecanje praktičnih znanja najvažnije dobro koje nosim s Malte. Nagrade su nekakav ekstrabonus i potvrda te slobodno mogu reći apsolutnog i potpunog maksimuma koji sam od sebe dao na Malti. ž


Nagradu za najboljeg studenta generacije mi je osobno uručila ranije spomenuta odvjetnica i predsjednica Međunarodnog pomorskog odbora (CMI) Ann Fenech.


Tu sam uistinu bio bez riječi i teksta. Nestvarno iskustvo. Kao najbolji student generacije, nagrađen sam prisustvovanjem na godišnjem kolokvijumu Međunarodnog pomorskog odbora, a koja sjednica će se održati dogodine u Tokiju.


Tamo neću biti samo promatrač, već imam i zadatak na Generalnoj skupštini iznijeti temu svoje disertacije i naznačiti problematična pravna pitanja, te ponuditi na raspravu konkretna rješenja.


Tema moje disertacije bila je »Pravna analiza zahtjeva za naknadu štete u slučaju onečišćenja uljem i pogonskim uljem: razumijevanje međunarodnog regulatornog okvira i specifičnosti hrvatskog pravnog sustava«.


Svima nam je bila posebna čast što je na svečanoj promociji, uz brojne druge ugledne goste, sudjelovao i generalni tajnik Međunarodne pomorske organizacije Arsenio Dominguez koji nam je i formalno udijelio diplome – odgovorio je na naše pitanje Vojković.


Koliko je teško bilo financijski podnijeti studiranje u inozemstvu.


Financijski je to bilo izazovno. Primijenjen je tipični američki princip ha, ha. Financiranje je odrađeno u suradnji s mojim poslodavcem, Odvjetničkim društvom Stanić i partneri d.o.o.


Trošak Malte, školarine i smještaja, iznosio je 35.000 eura. Poslodavac je kreditom financirao troškove, a ja sam preuzeo odgovornost završiti školovanje te potom raditi za mog poslodavca nakon Malte kako bismo kroz posao ne samo vratili uloženo već i zaradili.


Uvjeren sam da ćemo, kao i u svemu do sada, moj poslodavac i ja stvoriti jednu uspješnu poslovnu priču. Specijalizacija je trajala od listopada 2023. do kraja lipnja 2024. Kao što sam već i rekao, tempo je stvarno bio jako intezivan.


Vrijeme za odmor i pauzu bilo je teško pronaći. S obzirom na to, jedino su kratki božićni praznici bili prilika za posjet Hrvatskoj na par dana – zaključio je Ante Vojković.


Rad, rad i rad


Dakle, IMLI avantura je završila, pa nas je zanimalo što mu je sada glavni cilj?


Rad, rad i rad. Stekao sam veliku mrežu međunarodnih poznanstava i sada je cilj rad na pomorskopravnim predmetima, primjena stečenih znanja i pružanje najbolje moguće pravne pomoći klijentima koji istu zatraže


. Naravno, usavršavanje nikada ne prestaje tako da je plan svakako pohađati pomorskopravne seminare, konferencije i slična događanja, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu.


Pomorsko pravo je »živo« i bez konstantnog usavršavanja napretka nema. Već je u planu pomorskopravni seminar u Dubrovniku u devetom mjesecu 2024. gdje ću izlagati temu svoje disertacije s Malte.


I tijekom boravka na Malti bilo je prostora za dodatna usavršavanja uz IMLI, najviše u vidu pomorskopravnih konferencija koje su održane na Malti.


To je bila jedinstvena prilika da prisustvujem na istima. Tako sam sudjelovao u treningu pod nazivom »Jahtaški fiskalni trening 2024«. Na tom treningu dogodila se i jedna vrlo simpatična priča.


Nakon treninga organizatori su organizirali kviz o temi samog treninga, dakle o fiskalnim i poreznim aspektima u jahtaštvu. Od 10 pitanja jedini sam ja odgovorio točno na svih 10 i tako dobio malu nagradu – personaliziranu šalicu s natpisom »Najbolji Yachting PDV student 2024«.


Drugo usavršavanje na kojem sam sudjelovao na Malti tematiziralo je »Prilike u superjahtaštvu«. Ono je tematiziralo porezne aspekte superjahti, uporabu suvremenih tehnologija u superjahtaštvu, održivost superjahtaštva te stvaranje destinacija i marina za superjahte za dolazeće generacije.


Na oba navedena usavršavanja imao sam priliku upoznati i ljude iz Republike Hrvatske iz tih pomorskopravnih područja te s njima razmijeniti iskustva iz prakse, ali i stvoriti poznanstva.


Osim odvjetništva kao moje uistinu prve ljubavi, svakako bih volio naći vremena i za znanstveni aspekt prava, u vidu držanja predavanja u pomorskopravnim organizacijama, fakultetima, ustanovama i sl. te objavljivanja članaka i radova.


Na pitanje hoće li »najbolji među najboljima« svoju buduću karijeru graditi u Hrvatskoj ili planira otići u inozemstvo, odgovorio je da mu je želja ostati u Lijepoj Našoj.


– Moj je cilj stvarno ostati u Republici Hrvatskoj. Nadam se da će prilike za rad i posao biti. U počecima sam svog puta, i naravno da postoji određeno strahopoštovanje upravo prema tome, prema mogućnosti razvitka karijere unutar granica RH, ali ja se stvarno nadam da će prilike doći i da ću svoju pomorskopravnu priču moći graditi unutar granica RH.


Zadar i Rijeka, kao, recimo to tako, moja dva grada, važne su hrvatske i europske pomorske luke, a Hrvatska je općenito pomorska zemlja, tako da vjerujem da će se stvoriti uvjeti za gradnju karijere u mojoj domovini – naveo je Vojković.


Jedinstveno životno iskustvo


Na kraju mogu samo reći da je IMLI iskustvo uistinu bilo jedinstveno životno iskustvo i već sad vidim da nakon IMLI-a više ništa neće biti isto.


Stekao sam specijalistička znanja, stvorio sam veliku međunarodnu mrežu poznanstva, ali i jednu novu veliku međunarodnu obitelj. Sada se nadam da će posao doći i da ću moći dalje u praksi i unutar granica RH-a graditi svoju pomorskopravnu karijeru.


Zahvalan sam obitelji na podršci, a posebna zahvalnost ide mom poslodavcu Odvjetničkom društvu Stanić i partneri d.o.o. bez čije podrške ovo sve uistinu ne bi bilo moguće – zaokružio je svoju zanimljivu priču Ante Vojković.


Nogomet, košarka, boks


Kad govorimo o hobijima, na prvom mjestu je definitivno sport. Tu je nogomet koji sam jako dugo i trenirao u Zadru. S obzirom na to da sam iz Zadra, aktivan sam i u košarci, kako na terenima u svrhu rekreacije, tako i ne propuštam utakmice KK Zadra.


Kad god sam u Zadru obavezno skočim do dvorane, a iz Rijeke revno sve pratim na televiziji. Čak i s Malte nisam propustio niti jednu utakmicu protekle sezone.


Tu su naravno i drugi sportovi, uistinu se volim okušati u svakom. Za vrijeme godine kombiniram teretanu i rekreativni boks. Od ostalih hobija, istaknuo bih članstvo i angažman u Lions Klubu Quarneroli Lovran.


Riječ je o humanitarnoj organizaciji kroz koju mi kao članovi nastojimo pridonositi lokalnoj zajednici. Brend ili zaštitni znak našeg kluba su Quarneroli što predstavlja zajednički naziv za dvanaestoricu hrvatskih mornara, od ukupno 24 člana posade, koji su sudjelovali u polarnoj ekspediciji »Tegetthoff« od 1872. do 1874.


Većina od tih 12 mornara bila je s kvarnerskog područja, pa je tako cijela grupa nazvana Quarneroli – zaključio je Zadranin s Rijekom u srcu.