Zdravstveni odgoj i obrazovanje u riječkim osnovnim školama

Za jednogodišnju, pilot fazu provedbe projekta odabrane su osnovne škole Centar, Dolac, Ivan Zajc, Kantrida, Podmurvice i Vežica, a nakon evaluacije pilot faze uslijedit će provedba u svim riječkim osnovnim školama, počevši od školske godine 2025./2026.

Predstavljena su prva tiskana izdanja priručnika za provedbu programa Zdravstveni odgoj i obrazovanje koji se kao izvannastavna aktivnost ove školske godine eksperimentalno uvodi u šest riječkih osnovnih škola.


Grad Rijeka prva je jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja od ove godine uvodi program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja (ZOO) u svoje osnovne škole, a po uzoru na vrlo uspješan i višestruko nagrađivan projekt Građanski odgoj i obrazovanje.


Glavni cilj programa Zdravstveni odgoj i obrazovanje je razvoj zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.


Program je namijenjen provedbi u formi izvannastavne aktivnosti u višim razredima osnovnih škola u fondu od 70 sati godišnje. Provodit će se kroz dva odvojena obrazovna ciklusa od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda, a drugi učenike 7. i 8. razreda.


Priručnici i kurikulum dostupni su na hrvatskom i talijanskom jeziku. Grad Rijeka je za razvoj kurikuluma, produkciju materijala, usluge lekture, korekture, recenzije, prijevoda i edukaciju provoditelja osigurao nešto više od 60.000,00 eura.


Komplementaran pristup učenju o svim aspektima zdravlja


Provedba ZOO ima za cilj postići kod učenika donošenje informirane odluke kako poboljšati svoje mentalno, emocionalno, socijalno i fizičko blagostanje, a namjera je djecu i mlade pripremiti za zdrav, zadovoljan i sretan život.


Učenje i poučavanje unutar izvannastavne aktivnosti ZOO organizirano je tako kroz četiri tematska područja: Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, Mentalno zdravlje, Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja, Spolno i reproduktivno zdravlje te rodna ravnopravnost.


Stoga je na pisanju i uređivanju ovih prvih izdanja priručnika sudjelovao čitav niz stručnjaka različitih profila.


Urednice su Eli Pijaca Plavšić i Vesna Kovač, a autorski tim čine Sandra Pavičić-Žeželj, Nataša Dragaš-Zubalj, Martina Šeša, Tea Juretić, Maša Komadina, Ana Goleš, Maja Obućina i Aleks Finderle.


Recenzenti na pisanju i uređivanju ovih izdanja su Snježana Prijić-Samaržija, Sandro Kresina, Orjana Marušić Štimac i Barbara Kalebić Maglica. Lekturu i korekturu na hrvatskom jeziku napravila je Mihaela Matešić, a na talijanskom jeziku Melita Sciucca i Patrizia Pitacco. Dizajn priručnika je temeljem provedene javne nabave izradila tvrtka Michel d. o. o.


Podsjetimo, s aktivnostima za uvođenje programa ZOO započelo se 2022., a kao prvi korak u procesu razvoja programa, izrađen je presjek brojnih međunarodnih i domaćih istraživanja te je provedeno istraživanje među riječkim učenicima sedmih razreda. Navedena su istraživanja naglasila potrebu za uvođenjem cjelovitog zdravstvenog odgoja i obrazovanja koje treba uključiti razvijanje znanja, vještina, sposobnosti i atributa koji su djeci i mladima potrebni za mentalno, emocionalno, društveno i fizičko blagostanje sada i u budućnosti.


Sadržaj nastao u suradnji s partnerom: Grad Rijeka