Rijeka dobila Strategiju zelene urbane obnove do 2030. godine

P. N.

Formirat će se i izgraditi novi parkovi, drvoredi, šetnice, sportsko-rekreacijski tereni

Gradsko vijeće Grada Rijeke usvojilo je Strategiju zelene urbane obnove Grada Rijeke do 2030.g.


Strategiji je prethodila izrada analitičke podloge, Studija zelene infrastrukture Grada Rijeke i E-savjetovanje s javnošću, a u izradu je uključena radna skupina predstavnika relevantnih gradskih upravnih odjela te vanjskih suradnika stručnjaka s područjima prostornog planiranja i uređenja krajobraza.


Cilj izrade Strategije je poticanje održivog razvoja prostora Grada temeljenog na održavanju postojećih i stvaranju novih zelenih površina te unaprjeđenju njihovih socijalnih, ekoloških, gospodarskih, zaštitno-regulacijskih i urbano-morfoloških funkcija kroz umrežavanje i multi funkcionalnost.


Na ovaj način će se odgovorno gospodariti s prostorima Grada koji su osnovni resurs za gospodarske djelatnosti, posebno turističku namjenu. Strategija definira programski koncept uz detaljniji prikaz specifičnih mogućnosti, inicijativa i projekata vezanih uz formiranje zelene infrastrukture kao i mogućnosti njihove provedbe i predstavlja važnu stručnu podlogu za izradu izmjena Prostornog plana uređenja Grada Rijeke i Generalnog urbanističkog plana Grada Rijeke.


10 km novih šetnica i povećanje duljina drvoreda za više od 6 km


Provedbom aktivnosti definiranih Strategijom kanjonom Rječine povezalo bi se prirodno zaleđe Rijeke s obalom i centrom grada većim brojem boravišnih i sportsko-rekreacijskih sadržaja; uspostavile bi se dvije nove park-šume; povećao broj parkova sa sadašnjih 18 na 83, od čega je planirano 17 novih gradskih, 45 nova lokalna parka i 3 sportsko-rekreacijska parka; uspostavilo 6 novih dječjih igrališta, 6 novih sportsko-rekreacijskih terena, 6 novih vježbališta na otvorenom i 3 parka za pse. Duljina gradskih šetnica povećala bi se s dodatnih 10 km, kao i povećala duljina gradskih drvoreda za više od 6 km. Revitalizacijom gradskih plaža, povećanjem sadržaja i sadnjom visoke vegetacije u njihovom zaleđu, stvorili bi se preduvjeti za njihovo korištenje tijekom cijele godine.


Renaturalizacijom Škurinjskog potoka pospješila bi se mogućnost realiziranja dodatnog zelenog klina kojim bi se prirodno zaleđe povezalo s obalom. Urbanom sanacijom gospodarsko-poslovnih zona, kao i sadnjom zaštitnog zelenila uz postojeće i planirane poslovne zone te parkirališta, utjecalo bi se na povećanje bioraznolikosti i ambijentalnih kvaliteta, a tu je i uređenje zelenih krovova.


Planirana je uspostava 5 novih urbanih vrtova (uz postojeći „Zeleni put“) i 13 vrtova (voćnjaka i povrtnjaka) uz osnovne škole na području cijelog Grada Rijeke. Sve navedeno utjecat će na bolju distribuciju zelenih površina i sadržaja dostupnih svim stanovnicima Rijeke te na kvalitetniju i raznovrsniju turističku ponudu.


Namjera Strategije je u prvom redu održavanje postojećih i stvaranje novih zelenih površina, a onda i odgovorno gospodarenje prostorom u svrhu gospodarske i turističke namjene korištenja, gdje se prostor kao vrijedan resurs koristi na pravilan i održiv način. Provedbom Strategije stvorit će se preduvjeti za bolju kvalitetu života i zdravlja ljudi i dati doprinos održivom društvenom, gospodarskom i prostornom razvoju.


Sadržaj nastao u suradnji s partnerom: Grad Rijeka