Projekt Rijeka pliva, foto: iStock
Od otvaranja bazenskog kompleksa Bazeni Kantrida Grad Rijeka kroz projekt „Rijeka pliva“ provodi obuku plivanja u svih svojih 25 osnovnih škola
Grad Rijeka je jedini grad u Hrvatskoj koji sustavno i kontinuirano provodi obuku plivanja kroz projekt „Rijeka pliva“ od školske 2008./2009. godine, odnosno, od otvaranja bazenskog kompleksa Bazeni Kantrida, u svih svojih 25 osnovnih škola. Program obuke plivanja provodi se putem Riječkog sportskog saveza i Kluba skokova u vodu „Primorje 2010“, a izvorno obuhvaća učenike 2. razreda gradskih osnovnih škola. No, zbog pandemije pa tako i nemogućnosti provedbe projekta, ove godine u tijeku je obuka plivanja za učenike trećih i četvrtih razreda osnovnih škola. Tako će na kraju 2022. godine obuku završiti još 1013 učenika trećih i četvrtih razreda iz svih 25 osnovnih škola u gradu Rijeci.
Inače, kroz ovaj projekt koji se provodi s puno truda i entuzijazma do sada je prošlo ukupno 12.595 učenika.
Program obuhvaća i učenike s posebnim potrebama
Autorica i voditeljica projekta je Katarina Jusup Dodig, učiteljica razredne nastave u Osnovnoj školi Kantrida te dugogodišnja plivačica i trenerica. Učenici prolaze 10 sati obuke plivanja, a za učenike koji ne savladaju vještinu plivanja u predviđenih deset sati organizira se besplatna obuka sve dok ne savladaju vještinu plivanja. Za učenike s posebnim potrebama organiziran je individualni i grupni način rada. Za učenike osnovnih škola koje odgojno obrazovni rad provode na talijanskom jeziku obuka plivanja održava se na talijanskom jeziku.
Osim same obuke u plivanju, koja obuhvaća vještine plivanja, skakanja, sinkro plivanja, igranja vaterpola i spašavanju u vodi, djeca kroz projekt „Rijeka pliva“ uče i o važnosti utjecaja sporta na organizam te o važnosti fer playa, ravnopravnosti spolova, nenasilju u sportu ali i problemu dopinga u sportu.
Didaktička sredstva i pomagala za provedbu programa prilagođena su dobi učenika koja odgovaraju propisanoj sigurnosti. Učenicima su na Bazenima Kantrida na raspolaganju bazen od 25 m, Dječji bazen i Bazen za skokove u vodu, a pojedine aktivnosti iz vaterpola i sinkroniziranog plivanja provode se u Olimpijskom bazenu. Dječaci i djevojčice imaju odvojene svlačionice, tuševe i sanitetske prostore, a učenici s posebnim potrebama imaju prilagođene svlačionice i pristup bazenima te odgovarajuća didaktička pomagala.
Grad Rijeka osigurava financijska sredstva za provedbu projekta pa je obuka plivanja, prostor plivališta i prijevoz za sve učenike besplatan. Protekle godine u sufinanciranje programa priključio se i Ministarstvo turizma i sporta.
Nagrađivani projekt
Agencija za odgoj i obrazovanje Programu projekta Rijeka pliva dala je pozitivno stručno mišljenje o ovom programu. Stručna evaluacija, koju je provela riječka jedinica Agencije za odgoj i školstvo, pokazala je veliko zadovoljstvo korisnika – učenika, roditelja i nastavnog osoblja – u svim aspektima realizacije programa.
Gradu Rijeci je 2009. godine središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi i općine prijatelji djece dodijelio i Povelju za najakciju – Rijeka pliva koja je učinila život djece ljepšim i boljim.
Također, Grad Rijeka je 2012. godine, a „Riječki sportski savez“ 2016. godine bio dobitnik godišnje nagrade za postignute rezultate u obuci neplivača u RH od Hrvatskog saveza sportske rekreacije „Sport za sve“. Osim što uče plivati, ovaj program je ujedno poticaj djeci da se bave nekim od sportova na vodi.
Vrši se i anonimno vrednovanje projekta od strane vanjskog stručnjaka u kojem sudjeluju svi roditelja, učenici i učitelji, a projekt dobiva najviše ocjene prema svim parametrima uz želju za daljnjim nastavkom ovakvih sadržaja.
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom Grad Rijeka