Foto: Pexels
Za jednogodišnju, pilot fazu provedbe projekta odabrane su osnovne škole Centar, Dolac, Ivan Zajc, Kantrida, Podmurvice i Vežica, a nakon evaluacije pilot faze uslijedit će provedba u ostalim riječkim školama, počevši od školske godine 2025./2026.
Grad Rijeka prva je jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj koja uvodi program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja u svoje osnovne škole po modelu višestruko nagrađivane izvannastavne aktivnosti Građanski odgoj i obrazovanje. Glavni cilj programa, koji će se provoditi s učenicima od 5. do 8. razreda, je razvoj zdravstvene pismenosti djece i mladih kroz cjelovit pristup učenju o svim aspektima zdravlja.
Program Zdravstveni odgoj i obrazovanje uvodi se eksperimentalno od iduće, 2024./2025. školske godine i to u šest osnovnih škola.
Program je namijenjen provedbi u formi izvannastavne aktivnosti u višim razredima osnovnih škola u fondu od 70 sati godišnje. Provedba je zamišljena kroz dva odvojena obrazovna ciklusa od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda, a drugi učenike 7. i 8. razreda.
Edukacija za 18 provoditelja i provoditeljica programa
Učenje i poučavanje unutar izvannastavne aktivnosti Zdravstveni odgoj i obrazovanje bit će organizirano kroz četiri tematska područja: Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, Mentalno zdravlje – emocionalna i socijalna dobrobit djece i mladih, Seksualno i reproduktivno zdravlje te rodna ravnopravnost te Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja.
Za svaku tematsku cjelinu razrađene su teme i povezani ishodi učenja te broj sati provedbe. Sam kurikulum donosi i prijedloge metoda i strategija učenja i poučavanja za svako tematsko područje kao i prijedloge metoda vrednovanja učenika i učenica koje se temelje isključivo na formativnom vrednovanju, umjesto klasičnom brojčanom ocjenjivanju.
Također, kurikulum Zdravstvenog odgoja i obrazovanja propisuje očekivane kompetencije koje, osim općih kvalifikacija odgojno-obrazovnih radnika, budući provoditelji i provoditeljice programa moraju imati. Te se kompetencije razvijaju tijekom opsežne edukacije koja se održava u Osnovnoj školi Centar.
Iz svake od šest prijavljenih škola, edukaciji prisustvuju tri buduća provoditelja odnosno provoditeljice programa. Svaki modul odnosi se na jedno tematsko područje, a edukacije provodi autorski tim stručnjaka koji su i kreirali kurikulum i priručnik.
Za provedbu programa izrađuju se i Priručnici koji će biti prevedeni i na talijanski jezik kako bi se provedba programa omogućila i u osnovnim školama koje obrazovni program provode na talijanskom jeziku.
Grad Rijeka spreman je besplatno ustupiti sve materijale i kurikulum Zdravstvenog odgoja i obrazovanja svim zainteresiranim jedinicama lokalne i regionalne samouprave jednako kao što je to slučaj i s programom Građanskog odgoja i obrazovanja, koji se iz Rijeke proširio po cijeloj Hrvatskoj.
S aktivnostima za uvođenje programa ZOO započelo se 2022. godine. Grad Rijeka je za potrebe uvođenja ZOO-a formirao deseteročlanu stručnu radnu skupinu koja je radila na razvoju i izradi kurikuluma i priručnika. Radnu skupinu čine stručnjakinje i stručnjaci raznih relevantnih profila odnosno medicinski stručnjaci, psiholozi, socijalni pedagozi, pedagozi, osobe koje djeluju unutar akademske zajednice, bolničkog i odgojno-obrazovnog sustava te civilnog sektora.
U procesu razvoja programa, izrađen je presjek brojnih međunarodnih i domaćih istraživanja te je provedeno istraživanje među riječkim učenicima sedmih razreda. Navedena su istraživanja naglasila potrebu za uvođenjem cjelovitog zdravstvenog odgoja i obrazovanja koje treba uključiti razvijanje znanja, vještina, sposobnosti i atributa koji su djeci i mladima potrebni za mentalno, emocionalno, društveno i fizičko blagostanje sada i u budućnosti.
Program se razvijao pomno, odgovorno i promišljeno te je baziran na utvrđenim potrebama, provedenim međunarodnim, nacionalnim i lokalnim istraživanja i na znanstveno utemeljenim činjenicama.
Sadržaj nastao u suradnji s partnerom: Grad Rijeka