Foto: Pixabay
Objašnjavamo podrijetlo vrlo uobičajenog jezičnog izraza
povezane vijesti
Sigurni smo da ste već barem jednom upotrijebili ovaj izraz u tjednima niskih temperatura.
Ali znate li odakle dolazi ovaj jezični izraz? Zašto se niske temperature povezuju s ovom životinjom koja je stoljećima dio našeg domaćeg života?
Objašnjenje, kao što to često biva s idiomatskim izrazima, treba tražiti u prošlosti – a ono, nažalost, nije nešto ugodno.
Pas se od pamtivijeka smatra “čovjekovim najboljim prijateljem”.
Danas živi u našim domovima, zaklonjen od hladnoće i lošeg vremena, ali nije uvijek bilo tako.
U prošlim stoljećima psa su držali vezanog lancem izvan kuće, da čuva stražu ili da ne unese buhe, krpelje i bilo kakve bolesti.
Stoga je tijekom zime jadni pas bio prisiljen preživjeti niske temperature noći, izložen teškim atmosferskim prilikama jer se nije smatrao dostojnim ući u kuću.
Međutim, svatko tko misli da pas može preživjeti hladnoću bez posljedica, dobro bi trebao razmisliti o tome: čak i ako su opremljeni krznom, psi i dalje pate od niskih temperatura (kao i visokih) i trpe posljedice dugotrajnog izlaganja u hladnom.
Kako bi pokazao koliko opasno može biti ostaviti psa dugo vremena vani, američki veterinar Ernie Ward proveo je i snimio eksperiment, provodeći noć izvan kuće, u kućici za pse.
Veterinar se opremio termo odijelima, kapom i rukavicama kako bi reproducirao prisutnost krzna, a sa sobom je ponio toplomjer i budilicu.
Na početku eksperimenta termometar je pokazivao -4°C, ali je za nekoliko sati pao na -7°C.
Ubrzo je počeo gubiti osjet najprije u šakama i stopalima, a zatim u nogama i rukama, dok mu je tjelesna temperatura otišla s normalnih 37°C na 33°C.
Zaključak eksperimenta je vrlo jasan: ako je nama ljudima prehladno, hladno je i našim četveronožnim prijateljima.
Postoje pasmine pasa predisponirane za otpornost na ekstremne temperature, ali većina pasa koji žive u našim domovima ne mogu podnijeti preniske temperature.