Foto: iStock
Evo što je to i zašto je važno pozabaviti se negativnim promjenama
povezane vijesti
Ako se sposobnost prilagodbe promjenama i činjenica da se ne date obeshrabriti životnim poteškoćama tako što ćete se s njima suočiti, smatra pozitivnim stavom, što se naziva otpornošću, pasivno prihvaćanje neugodnih situacija je umjesto toga štetno.
Što se događa češće nego što mislimo jer promjene (čak i one negativne) koje se postupno događaju teže izmaknuti našoj svijesti i ne pobuditi naš otpor.
Riječ je o takozvanom “principu kuhane žabe“, inspiriranom pričom koja ima žabu kao protagonista, a o kojoj govori i filozof Noam Chomsky.
Priča govori o žabi koja namjerava plivati u loncu punom hladne vode. Ispod posude gori vatra koja gori i postupno zagrijava vodu.
Osjetivši ugodnu toplinu, žaba nastavlja mirno plivati, ali se u međuvremenu voda sve više zagrijava.
Žaba se opire dok voda ne postane prevruća, ali tada je već oslabljena i ne reagirajući ostaje u vodi. Pritom na kraju umire kuhana.
Što se ne bi dogodilo da je bačena u kipuću vodu, u ovom slučaju životinja bi zapravo odmah iskočila iz lonca.
Ova metafora služi kako bi se naglasilo da su ljudska bića često sklona prihvaćanju negativnih situacija do te mjere da se u njih postupno uvlače, čak i ne pokušavajući ih polagano promijeniti, barem do tragičnog buđenja.
Događa se, primjerice, da kada, unatoč tome što smo nezadovoljni svojim poslom, nastavljamo ga raditi bez ikakvih promjena, već pasivno mu se podvrgavajući.
Ista je stvar u ljubavi, prijateljstvu ili u raznim područjima gdje ignoriramo prve znakove upozorenja sve dok se ne nađemo potpuno uronjeni u bol i nezadovoljstvo… iz navike.
Načelo bi moglo biti i temelj naše ravnodušnosti prema klimatskim promjenama, kao što je nekoliko znanstvenika istaknulo.
Naime, iako nas znanstvenici već duže vrijeme upozoravaju, mi ih ne shvaćamo previše ozbiljno i već počinje biti “prekasno”.
U konačnici, priča o žabi sugerira da, ako sposobnost prilagodbe u nekim okolnostima može biti pozitivna, kada se transformira u pasivno prihvaćanje neugodnih situacija, umjesto toga može biti smrtonosna.
I da je bolje, stoga, “skočiti” prije nego što bude prekasno.