Vilenjak na polici

Znate li otkuda potječe tradicija “Elf on the shelf”? Evo što sve radi taj nestašni vilenjak

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Spremni su se sakriti u najnezamislivijim kutovima kuće kako bi zabavljali djecu šalama

Božićno razdoblje za odrasle i djecu predstavlja čaroban i uzbudljiv trenutak oko kojeg se vrte razni običaji.


Među njima, jedna od najomiljenijih je nedvojbeno američka tradicija koja nosi naziv “Elf on the shelf” odnosno vilenjak na polici, pa ako vidite društvene mreže pune fotografija slatkih vilenjaka razasutih po kući, znate zašto.


Zanima vas kako je nastala ova vilenjačka manija i prije svega kako primiti vilenjaka u svoj dom i zabaviti djecu?


Porijeklo tradicije


Priča o vilenjaku na polici vuče korijene iz nordijske i germanske tradicije, prema kojoj su ova čarobna bića bila vjerni pomagači Djeda Božićnjaka.


No, tek je 2005. ovaj običaj poprimio oblik kakav poznajemo danas, zahvaljujući knjizi “Vilenjak na polici: Božićna tradicija”, koju su napisale Carol Aebersold i njezina kći Chanda Bell.


Knjiga, popraćena vilenjakom igračkom kako bi se cijela obitelj uključila u igru, govori o vilenjaku kojeg Djed Božićnjak šalje u domove da nadgleda djecu tijekom božićnog razdoblja i izvještava ga jesu li bila dobra ili loša.


Svaki dan stvorenje ostaje mirno – na primjer, među knjigama postavljenim na polici – da bi analiziralo ponašanje djece, a zatim se noću vraća na Sjeverni pol i Djedu ispriča što je vidjelo.


Po povratku, međutim, vilenjak će se naći u drugom dijelu kuće. Kad ga nitko ne vidi, vilenjak se bavi šalama i nestašlucima, stvara nered oko sebe i ostavlja misteriozne poruke na dešifriranje.


Kako poželjeti dobrodošlicu vilenjaku u svoj dom?


Poželjeti dobrodošlicu vilenjaku u svoj dom zabavan je način da potaknete dječju maštu i zabavite ih uoči Božića.


Evo kako to učiniti:


1. Prvi korak je “usvojiti” jednog ili više vilenjaka. Možete se odlučiti za jednu od mnogih verzija lutke dostupnih na tržištu ili, ako znate šivati ​​ili plesti, možete izraditi lutku po svojoj mjeri.


2. Nakon što vilenjak stigne kući važno mu je dati ime. To pomaže uspostaviti vezu s djecom i čini iskustvo osobnijim i zabavnijim.


3. Premještanje vilenjaka noću: vilenjak se ne miče danju, ali svaku večer, nakon što djeca odu spavati, roditelji mogu premjestiti vilenjaka na drugo mjesto u kući. Primjerice, među kuglice božićnog drvca, na hladnjak, na stolicu ili na najrazličitija mjesta. Tako će se ujutro djeca zabavljati tražeći ga i otkrivajući u kakve se nevolje uvalio tijekom noći.


4. Učinite iskustvo dinamičnijim: vilenjaku možete ostaviti poruke ili jednostavne zadatke, poput podsjećanja djece da budu ljubazna ili da pomažu oko kuće kako bi Djed Božićnjak bio zadovoljan njihovim ponašanjem.


Pravila koja se poštuju


Tradicija Elf on the shelf ima niz pravila kojih se morate pridržavati, naime:


  • Vilenjak se ne smije dirati: najvažnije pravilo je da djeca ne smiju dirati vilenjaka, inače će izgubiti svoju magiju. To pomaže u održavanju iluzije da je vilenjak čarobno stvorenje
  • Vilenjak ostaje miran danju: kreće se samo noću, kad ga nitko ne gleda. Danju ostaje na mjestu
  • Vilenjak odlazi u božićnoj noći kako bi se vratio na Sjeverni pol.