Foto Pexels
Danas čak i medicinska znanost potvrđuje neke aspekte drevne discipline
povezane vijesti
Da u prirodi i hrani koju jedemo ima aktivnih sastojaka protiv bolesti ili korisnih strategija za njihovu prevenciju svjedoči i zanimljivost: u nekim slučajevima organe je moguće liječiti namirnicama koje im nalikuju.
Često te namirnice imaju specifična svojstva koja mogu izliječiti upravo te organe od sličnih.
Konkretno, Signatura Rerorum (“potpis stvari”) je drevna disciplina koju je razvio Paracelsus (veliki renesansni liječnik), koji približava različite vrste voća i povrća organima ljudskog tijela i smatra da mogu izliječiti ih.
Ako se isprva činilo kao nategnuta teorija, danas čak i medicinska znanost potvrđuje neke njezine aspekte.
Dovoljno je primijetiti, na primjer, jezgru oraha, koja je vrlo slična obliku mozga s dvije hemisfere i tipičnim vijugama. Orasi su bogati važnim hranjivim tvarima, poput fosfora i magnezija, stimulansima neurotransmitera, te su indicirani za obnovu mentalne energije u slučaju umora i iscrpljenosti.
Grozd ima strukturu sličnu plućnim alveolama i zapravo ima zaštitno djelovanje protiv raka pluća.
Čak i rajčica, jednom prerezana, ima četiri područja koja podsjećaju na srce i jarko crvenu boju: ovo povrće je značajan izvor likopena, tvari korisne za prevenciju koronarnih bolesti.
Kriške naranče ili limuna slične su mliječnim žlijezdama i mogu zaštititi limfni sustav dojke.
Rezanjem mrkve, međutim, primijetit ćete kako okrugao komadić podsjeća na ljudsko oko: zahvaljujući visokoj koncentraciji beta-karotena (tada pretvorenog u vitamin A ), zapravo štiti vid.
Zanimljiv je i unutarnji dio avokada koji podsjeća na oblik maternice, a zapravo je voće indicirano za prevenciju raka jajnika i vrata maternice, kao i za poticanje hormonalne rebalanse.
Avokado pomaže ženama izgubiti težinu dobivenu tijekom trudnoće. Za uzgoj avokada od cvijeta do zrelog ploda potrebno je točno devet mjeseci.
Nadalje, oblik zrna graha je upečatljiv, što odmah navodi na pomisao na one od bubrega. Naime, upravo ti organi imaju velike koristi od unosa ovih mahunarki.
Konačno, celer ima afinitet s našim koštanim sustavom i dokazuje se kao saveznik kostima u njihovom jačanju zahvaljujući koncentraciji mineralnih soli sadržanih u njemu.
Konkretno, ovo povrće ima 23% natrija, isti postotak kao i kosti! Ako u prehrani nedostaje soli, tijelo je dobiva iz kostiju, zbog čega one slabe. Namirnice poput celera doprinose pravilnoj opskrbi organizma mineralnim solima.
Kriške gljive tada izgledaju kao uho, a nedavno je otkriveno da poboljšavaju sluh, zahvaljujući ergosterolu, preteči vitamina D, važnog za zdravlje kostiju koje prenose zvučne vibracije od bubnjića do akustičnog živca.