Foto: Pexels
Mogu djelovati na vrlo sličan način na ljudski mozak
povezane vijesti
- Već dva puta pravomoćno kažnjavan zbog težih prometnih prekršaja, policija mu je privremeno oduzela automobil
- Uslijed težeg pijanstva izgubio kontrolu nad automobilom i nekoliko metara strugao zaštitnu odbojnu ogradu
- Od siline udarca automobil se zarotirao i udario u središnju metalnu zaštitnu ogradu. Po život opasno ozlijeđen
Hormon ljubavi, oksitocin, čini nas umiljatim i empatičnima, ali i agresivnima i arogantnima.
To su izjavili istraživači sa Sveučilišta u Birminghamu, koji u istraživanju pokazuju kako dvije tvari – oksitocin i alkohol – mogu djelovati na vrlo sličan način na ljudski mozak.
U praksi, toliko hvaljeni “hormon ljubavi” ima mračnu stranu za nas.
Ono što se do sada znalo o oksitocinu, neuropeptidu koji se proizvodi u hipotalamusu, jest da općenito igra važnu ulogu u rađanju djeteta, u stvaranju majčinskih veza i romantičnih odnosa te je bitan u određivanju naših društvenih interakcija.
U praksi, s oksitocinom smo altruističniji, velikodušniji i puni povjerenja, a ujedno su inhibirani strah, tjeskoba i stres.
Ono što su engleski znanstvenici učinili jest ispitati rezultate nekih prethodnih istraživanja, koji su zajedno analizirala cerebralni utjecaj alkohola i oksitocina, otkrivajući da oba spoja mogu djelovati na limbičke i prefrontalne kortikalne strukture, povećavajući prijenos gama-aminobutirne kiseline.
Što to znači? Da s oksitocinom imate potencijal za agresiju i prepotentnost kao kod pića.
To su ” neuralni sklopovi koji kontroliraju kako percipiramo stres ili tjeskobu, osobito u društvenim situacijama, kao što su intervjui ili kada moramo pozvati nekoga tko nam se sviđa “, objašnjava Ian Mitchell, jedan od autora.
Ukratko, čini se da čak i oksitocin koji se daje kao sprej za nos uzrokuje učinak sličan alkoholu, kažu istraživači, koji međutim preporučuju da se ne pribjegava takvim sredstvima u suočavanju s teškim trenucima.