Foto Pexels
Istraživači utvrdili postojanje molekularne veze između dnevnog svjetla i našeg ponašanja
povezane vijesti
Znamo da sezonske promjene u količini dnevnog svjetla mogu imati značajan utjecaj na nas, kao što je sezonski afektivni poremećaj (SAD). Ali sada su znanstvenici uspjeli promatrati te učinke do razine moždanih neurona.
U novom istraživanju, neuroni u suprahijazmatskoj jezgri (SCN), moždanom 24-satnom uređaju za praćenje vremena skrivenom unutar hipotalamusa, uočeno je da koordiniraju jedni s drugima kako bi se prilagodili različitim duljinama dnevnog svjetla, s promjenama u pojedinačnim stanicama i mreži kao cijelo.
I mješavina i ekspresija ključnih neurotransmitera promijenjeni su kao odgovor na količinu dnevne svjetlosti.
Sada su istraživači utvrdili postojanje molekularne veze između dnevnog svjetla i našeg ponašanja.
Neuroznanstvenica Alessandra Porcu s Kalifornijskog sveučilišta u San Diegu rekla je “Otkrili smo nove molekularne prilagodbe SCN-PVN mreže kao odgovor na duljinu dana u regulaciji funkcije hipotalamusa i svakodnevnog ponašanja.”
Suprahijazmatičnu jezgru kontroliraju posebne fotoosjetljive stanice u mrežnici, koje prenose informacije o dostupnoj svjetlosti i trajanju svakog dana.
Ono što nije jasno – a u što ovo istraživanje nudi važan uvid – jest kako mala skupina od oko 20.000 neurona u SCN-u reagira kao odgovor na pristigle podatke o duljini dana.
Znati više o tome moglo bi biti od pomoći u liječenju zdravstvenih problema kao što je SAD, kao i drugih stanja u kojima se svjetlo koristi kao opcija liječenja.
Drugim riječima, približavamo se sposobnosti upravljanja svojom reakcijom na više ili manje dnevnog svjetla.
Ovo je istraživanje još uvijek u ranoj fazi, ali nadovezujući se na prethodna istraživanja, otkrića imaju potencijal da nam daju nove načine liječenja neuralnih poremećaja pomoću terapije svjetlom.