FOTO: iStock
Poput većine životinja i mačke komuniciraju koristeći svoj miris
povezane vijesti
Velika broj životinja komunicira koristeći svoj njuh, no znanstvenici su otkrili kako signali koje odašilju mačke su zapravo temeljeni na vrsti bakterija u njihovoj – guzi.
Kako je objavljeno u časopisu Scientific Reports svaka mačka ima svoj “jedinstven koktel” bakterija koje žive u anusu, a one proizvode upravo specifični mačji miris kojeg one ostavljaju drugim mačkama.
Mačke označavaju svoj teritorij, privlače mužjake, ali i upozoravaju neprijatelje koristeći upravo svoj miris. Znanstvenici su otkrili da je taj miris uistinu jedinstveni jer svaka maca posjeduje svoju mješavinu.
Autori nove studije istraživanje su proveli na 23 mačke, uz dopuštenje vlasnika. Uzeli su uzorke bakterijske kulture te nad njima proveli brojna istraživanja.
Doznali su kako pet bakterija dominiraju kod mačaka – Corynebacterium, Bacteroides, Proteus, Lactobacillus and Streptococcus. No, unatoč tome svaka mačka je imala svoju individualni “bakterijski” potpis.
Uloga mikroba
“Ono što me osobno najviše zanima jest uloga(e) koju bi mikrobi mogli igrati u mirisu, a posebno u društvenoj komunikaciji u cijeloj skupini ‘Felidae’ uključujući sve divlje mačke.
Znamo da mnoge životinjske vrste obilježavaju miris specijaliziranim mirisnim žlijezdama i da u nekim slučajevima to omogućuje članovima grupe da prepoznaju pojedince po njihovim jedinstvenim mirisima.
Prethodni radovi drugih sugerirali su da za neke životinje (npr. hijene) stvaraju mikrobnu hranu koju izlučuje u specijaliziranu žlijezdu ili regiju, a zatim se mikrobi time hrane i pretvaraju u spojeve koji postaju ‘jedinstveni’ miris za pojedinca”, izjavio je Jonathan A. Eisen, koautor studije.
Istraživači se nadaju da će otkriti kakvu točno ulogu mikrobi igraju u proizvodnji tih mirisa, kao i da li same životinje na neki način utječu na to koji su mikrobi uključeni ili je to nasumičan proces.