Foto: iStock
Došli su do saznanja da je s duljim životom povezana dob kada su dobile prvu menstruaciju
povezane vijesti
Prema studiji koju su objavili znanstvenici Sveučilišta San Diego u Kaliforniji, žene koje su mjesečnicu dobile u kasnijoj dobi, vrlo vjerojatno će živjeti dulje.
Znanstvenici su za potrebe istraživanja uzeli podatke od 16 tisuća žena koje su prošle menopauzu. Došli su do saznanja da je s duljim životom povezana dob kada su dobile prvu menstruaciju i dob u kojoj su ušle u menopauzu.
U istraživanju piše da postoji indicija da žene koje dobiju menstruaciju sa 12, a u menopauzu uđu nakon 50. godine života, žive dulje. Otkriveno je i da postoji manja mogućnost razvijanja dijabetesa ili navike pušenja.
Jedan od vodećih autora studije, Aladdin Shadyab, kazao je: “Naš je tim otkrio da su žene kojima je menstruacija započela u kasnijoj dobi manje podložne zdravstvenim problemima poput koronarnih bolesti srca, a onima kojima u kasnijoj dobi započne menopauza, imat će bolju općenitu zdravstvenu sliku što bi moglo biti moguće objašnjenje naših otkrića.”
Naglasio je nekoliko čimbenika, poput pušenja koje može oštetiti kardiovaskularni sustav i jajnike, kao uzročnike kasnije menopauze. Zaključak je da žene koje uđu u menopauzu kasnije i samim time imaju duži reproduktivni životni vijek, imaju smanjen rizik od kardiovaskularnih bolesti.
“Postizanje dugog života je općeniti zdravstveni cilj populacije i mnogi se pitaju kako živjeti dulje. Naša studija otkriva da žene kojima je menstruacija započela u 12. godini i kasnije te ženama koje ili prirodno ili medicinski iskuse menopauzu u pedesetoj ili kasnije, imaju veću mogućnost doživjeti devedesetu”, kaže Shadyab, a istraživanje prenosi YourTango.