Foto: Pixabay
Znamo da je alkohol štetan za zdravlje, no ima li njegova konzumacija doista samo negativne posljedice?
povezane vijesti
Svi znamo, barem u teoriji, neugodne učinke ispijanja previše alkohola: mučninu, glavobolju, povraćanje, osjećaj zbunjenosti i malaksalost koji traju cijeli dan nakon mamurluka.
Poznati su nam i srednjoročni i dugoročni učinci alkohola, a osim što uzrokuje ovisnost, ova tvar pridonosi oštećenju organa kao što je jetra i može povećati rizik od raka.
Zašto onda i dalje pijemo alkohol ako znamo da je loš za nas?
Očigledno, postoje i neki ugodni učinci, a portugalsko istraživanje pokušalo ih je dodatno istražiti.
Istraživanje, koje je proveo Institut za primijenjenu psihologiju u Lisabonu, pokušalo je analizirati, jednom zauvijek, učinke nekoliko čaša dobrog crnog vina ne toliko na naše fizičko zdravlje, koliko na naše duhovno blagostanje.
Tako su 102 uključena sudionika pozvana da sami, u parovima ili u grupama od šest osoba da popiju dvije čaše vina Quinta da Lapa Reserva Syrah iz 2018. (portugalsko crno vino s udjelom alkohola od 14°) u baru.
Nakon toga su podvrgnuti upitniku kako bi se utvrdile eventualne promjene u njihovom stanju svijesti.
Istraživači su primijetili kod svih sudionika (i onih koji su pili sami i onih koji su pili u društvu) povećanje užitka i uzbuđenja, uz smanjenje svijesti o prolasku vremena (znak evidentne promjene mentalnog stanja) i veću pozornost na sadašnji trenutak, zbog percepcije da vrijeme sporije prolazi.
Ova veća osjetljivost na sadašnjost također bi poboljšala pamćenje i formiranje sjećanja vezanih uz taj trenutak.
Ukratko, čini se da se vrijeme produžuje pa makar samo na jednu večer.
Nadalje, nakon pijenja vina, svijest o tijelu se smanjila, kao i brzina misli, dok je mašta bila življa i više potaknuta vanjskim okruženjem, a mnogi su sudionici izjavili da su imali briljantne i originalne ideje i pronašli rješenja za probleme koji su ih mučili .
Konačno, osjećaj jedinstva s vanjskim okruženjem, mira i ljubavi prema svijetu ne treba podcijeniti: mnogi su cijenili osjećaj jedinstva s okolišem i svijetom, u nekoj vrsti mističnog stanja.
Prisjetimo se, s tim u vezi, da se alkohol od davnina koristi za poboljšanje društvene kohezije i osjećaja pripadnosti u plemenskim ceremonijama, upravo zato što povećava osjećaj jedinstva s drugima.
Uvijek navodeći da postoje mnoge kontraindikacije za upotrebu (i zlouporabu) alkohola, ovo istraživanje baca pozitivno svjetlo na vino i privremene dobrobiti koje ovo piće može donijeti našem psihičkom stanju, posebno ako se konzumira u društvu – otprilike kao što su stari Rimljani činili kad su se okupljali na raskošnim banketima.