Foto: Pexels
Obogaćuju jela okusom i mirisom, omogućavajući da ograničite upotrebu soli, a imaju i brojna blagotvorna svojstva za organizam
povezane vijesti
Začini su puno više od neobaveznih sastojaka u receptima, koje možete zamijeniti onim što imate kod kuće ili čak izbaciti.
Oni obogaćuju jela okusom i mirisom, omogućavajući da ograničite upotrebu soli, a imaju i brojna blagotvorna svojstva za organizam.
No, pazite da ih koristite na pravi način i da ne napravite vrlo čestu pogrešku u kuhinji, a to je da ih ne tostirate prije upotrebe.
Zašto tostirati začine?
Tostiranje začina prije upotrebe zapravo je tajna transformacije vašeg jela i podizanja na višu razinu, stvarajući pravu simfoniju okusa koja će opiti vaše nepce.
Tijekom prženja toplina oslobađa ulja zarobljena u začinima, intenzivirajući njihov okus: kumin postaje zemljastiji, korijander više cvjetni, a čili, umjesto da samo pecka, otkriva slatke, dimljene nijanse.
Osim značajnog povećanja okusa, pečenje izvlači ulja i uklanja zaostalu vlagu, što olakšava mljevenje začina.
Ukratko, ako želite revolucionirati vaš način kuhanja i pripreme jela, morate početi tostirati vaše začine. Ali kako to učiniti?
Indijska kulinarska tradicija navodi tri glavne metode prženja začina:
- “suho” pečenje u tavi ili loncu, bez dodavanja vode i masnoće
- pečenje u ulju ili na maslacu (također nazvano “kaljenje”): začini se kratko peku u ulju ili pročišćenom maslacu kako bi oslobodili eterična ulja iz stanica i time poboljšali okus, prije nego što se zajedno s masnoćom izliju na već pripremljeno jelo
- prepeći ih u tavi zajedno s uljem (ili drugom masnoćom) i lukom koji se polako karamelizira upijajući okuse i mirise začina