Ključ sreće

Živite li ispunjenim životom? Test koji odgovara na to pitanje

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Par švicarskih psihologa pokušao je otkriti korake koji nas vode do potpuno ispunjenog postojanja

Ljudska bića su se oduvijek pitala koji bi mogao biti put do sreće i koje strategije primijeniti kako bi živjeli potpuno ispunjen život: ekonomsko blagostanje, uspjeh, slava, naklonost… što sadrži tajna lijepog i vrijednog života?


Lijepo je moći potapšati sebe po ramenu što ste uspjeli postići ciljeve i doživjeti onaj vrlo ugodan osjećaj punog postignuća.


Ali što uzrokuje ovaj osjećaj? Koje su karakteristike ispunjenog života?


Dvojica psihologa sa Sveučilišta u Zürichu pokušali su odgovoriti na ova pitanja, dajući koristan model za procjenu kvalitete vlastite egzistencije kroz standardne kriterije pouzdanosti i valjanosti.


Procjena vlastitog života kao punog i ispunjenog omogućuje održavanje visoke razine mentalnog zdravlja i pozitivniji stav prema starenju.


No, budite oprezni, jer živjeti punim i ispunjenim životom ne znači živjeti sebično!


Naprotiv, brinuti o drugima ili budućim generacijama, uključiti se u volonterske aktivnosti, ostaviti pozitivan trag u životima drugih, osjećati vlastiti rad kao poziv kojem se treba posvetiti stavovi su koji daju snažan osjećaj zadovoljstva i koji čine da se osjećamo zadovoljni životom koji smo vodili.


Također, što ste stariji, to je veća razina percipiranog zadovoljstva.


To je zato što s godinama imate više iskustava, stječete više znanja i vještina koje možete dijeliti i prenositi drugima, u dobrom krugu koji vodi da budete sve zadovoljniji onim što radite.


Osim toga, starije osobe sada su razvile svoje osobine ličnosti i jasno im je što žele od života, a ta im zrelost pomaže da se suoče s problemima i nedaćama i vodi ih da žive zadovoljavajući život.


Konačno, dugovječnost i dobro zdravlje također igraju temeljnu ulogu u punom i ispunjenom životu.


Imati mnogo godina pred sobom u kojima ćete nastaviti činiti nešto za druge i istovremeno ostvarivati ​​vlastite težnje, postupno birajući za vas najvažnije, ispunjava vas osjećajem blagostanja i ponosa na sebe i ono što možete (ili ćete moći) osvojiti.


Ukratko, još jednom ključ sreće nije u tome da gledate sebe i sebično obrađujete vlastito dvorište, nego da dajete sebe drugima i činite dobro.


Samo tako ćete, kad se osvrnete na kraju života, moći reći da ste zaista zadovoljni vremenom koje ste proveli na zemlji.