Foto: Pixabay
Čišćenje uma i odvraćanje od briga može poboljšati naše blagostanje
povezane vijesti
- Sve više aplikacija očitava moždanu aktivnost i neurološke signale. Što je s privatnošću?
- Pod utjecajem maligana u jednom trenutku zaspao, sletio izvan kolnika te udario u ogradu. Izvukao se bez ozljeda
- Znanstvenici objasnili zašto pacijenti s dugotrajnim covidom stalno osjećaju mentalni i fizički umor
Suvremeni način života koji svi usvajamo nije stvoren za to da budemo sami sa sobom i ne dopušta nam pravo vrijeme da zastanemo i razmislimo.
Taj nedostatak trenutaka (samo)refleksije očito ima štetne posljedice na naš um i, općenito, na naš životni stil.
Naš je mozak uvijek umoran, pod pritiskom i nikad nema priliku stati kako bi se odmorio i napunio.
To dovodi do bržeg propadanja s očitim poteškoćama u koncentraciji, gubitku pamćenja, umoru, depresiji i, u konačnici, povećanom riziku od razvoja demencije i drugih neurodegenerativnih bolesti – kako je pokazalo istraživanje provedeno prije nekoliko godina.
Što onda učiniti? Potrebno je usporiti, a ponekad i stati, kako bismo očuvali zdravlje našeg mozga, ali i uživali u kvalitetnijem životu sa svih strana.
Naučiti ne misliti
Bilo bi jako lijepo kada bi mozak imao prekidač kojim bi se mogao “isključiti” kako bismo se mogli mirno odmoriti, ali to nije tako jednostavno: čak i u slobodno vrijeme ili dok spavamo, mozak nastavlja raditi u pozadinu i umori se.
Kako bi naš odmor bio uistinu učinkovit, moramo naučiti svoj mozak da prestane razmišljati. Kako? Strategije su brojne.
Prije svega, možemo pokušati prakticirati meditaciju: brojne studije su pokazale da je dovoljno nekoliko minuta dnevno ove prakse za velike dobrobiti za tijelo i um.
Meditirati prije svega znači isprazniti um od misli i briga, fokusirajući se samo na prisutne osjete.
U početku se to može činiti nemogućim za vježbanje, jer će nas uvijek “uznemiravati” naše misli, ali uz malo vježbanja naučit ćemo uživati u ovoj unutarnjoj tišini i cijeniti njezine dobrobiti.
Još jedna praksa koja nam omogućuje da “ispraznimo um” i pobjegnemo od misli je vođenje dnevnika: o aktivnostima koje se obavljaju svakodnevno, zapisivanje briga i stvari koje nas muče ili čak samo stavljanje misli i impulsa na papir može puno pomoći da budete koncentriraniji i usredotočeniji.
Posljednji savjet koji vam možemo predložiti kako biste oslobodili svoj um jest vježbanje razdoblja digitalne detoksikacije, odnosno da se na neko vrijeme maknete od elektroničkih uređaja i društvenih medija, možda ponavljajući ovu praksu s vremena na vrijeme.
Kada smo smireniji i ukorijenjeniji u sadašnji trenutak omogućuje nam da jasno procijenimo prednosti i nedostatke određene situacije i donesemo mudrije odluke.
Svaka odluka, čak i ona najmanja, ima težinu na našem mozgu u smislu umora i potrošnje energije.
Ograničavanje broja odluka koje treba donijeti, dopuštanje trenutaka “praznine” omogućit će nam da donosimo bolje i kvalitetnije odluke za stvari to je stvarno važno.