Foto Pexels
Prostor u kojem se osjećamo ugodno, ali koji nas možda u isto vrijeme i zarobljava
povezane vijesti
Želite li promijeniti svoj život? Želite li promijeniti nešto u svojim danima što jednostavno više ne možete podnijeti?
Pa možda je došlo vrijeme da pokušate izaći iz takozvane “zone udobnosti“, prostora između konkretnog i imaginarnog u kojem se osjećamo ugodno, ali koji nas možda u isto vrijeme i zarobljava.
Naša dnevna rutina dio je zone komfora s onim nizom navika koje nam ne dopuštaju da provedemo promjenu o kojoj sanjamo, a istovremeno nam onemogućuju da se otvorimo novim i drugačijim iskustvima.
Izlazak iz tog područja u kojem se osjećamo ugodno jednostavno jer sve možemo držati pod kontrolom i zato što znamo kako riješiti svaki problem postaje važan ako želimo pokušati promijeniti posao, hobije ili prijateljstva.
Evo nekoliko korisnih savjeta za razbijanje rutine i izlazak iz ljušture:
1. Suočite se s otporom promjenama
Ako se stvarno želimo promijeniti, moramo slušati što nam govori unutarnji glas.
Na primjer, pokušajmo napraviti popis snova koje smo uvijek htjeli ostvariti, izaberimo cilj koji možemo lakše ostvariti i pripremimo se približavati njemu korak po korak.
Planiranje malih među ciljeva koje treba postići prije krajnjeg cilja je pobjednička strategija koju valja isprobati.
2. Pravo vrijeme da promijenite svoj život je danas
Ne odgađajmo ono što bismo danas mogli učiniti za sutra. Slijedimo što nam sugerira ova poznata izreka da već sada započnemo svoju promjenu.
Možda se osjećamo blokiranima zbog straha od neuspjeha. Najbolje vrijeme je uvijek što prije, jer ne znamo što budućnost nosi.
Bolje da krenemo odmah, kad nemamo većih prepreka pred sobom.
3. Zaboravite izgovore
Uvijek smo vrlo dobri u pronalaženju izgovora da odgodimo vrijeme za početak naše promjene.
Ponekad sami sebi kažemo da bismo željeli započeti svoj proboj kada budemo imali više novca, ponekad se žalimo na nedostatak vremena ili odgađamo svoje projekte za neko drugo vrijeme, primjerice “kad završim fakultet”, “kada budem u mirovini” ili “nakon što se preselim”.
Pokušajte odbaciti isprike i opravdanja i ne raditi korake unatrag, samo naprijed.
4. Kako biste promijenili svoj život, njegujte samopoštovanje
Možda je pravi problem to što se ne osjećamo dorasli snu koji bismo željeli ostvariti.
U glavi nam naviru ovakve misli: “To nije za mene”, “Nisam u stanju ići do kraja“, “Nisam prava osoba za pokretanje ovog projekta”.
Počnite vraćati samopouzdanje malim koracima, prije svega tako što ćete se posvetiti nekoj novoj aktivnosti: tečaju kuhanja, plesu ili učenju skijanja.
Ako se znate otvoriti novostima, lakše ćete razumjeti koji su vaše prave sklonosti, a također ćete razumjeti što znači stvarno predano raditi na njima.
5. Počnite meditirati
Meditacija je sama po sebi izazov za promjenu. Kako biste učinkovito meditirali, morate vježbati najmanje dva puta dnevno.
Savjet je da počnete meditirati 10-15 minuta ujutro i navečer. Meditacija oslobađa vaš um i pomaže mu da putem intuicije donese prave odluke i shvati koji su pravi ciljevi do kojih vam je najviše stalo.