Čišćenje

Znate li kako pravilno očistiti uši? Ovakvo što ne bi smjeli napraviti

Šarlota Brnčić

Foto: iStock

Foto: iStock

Ulje slatkog badema izvrstan je emolijent koji može otapati i omekšati i najtvrđi ušni cerumen.

Uši se normalno čiste same od sebe i prirodnim putem. Čišćenje ušiju ne znači u potpunosti ih lišiti postojeće minimalne količine cerumena, jer je cerumen vrlo važan za ušni kanal, kojeg čuva od prašine i djelovanja vanjskih sredstava. Međutim, postoje slučajevi gdje se taj sloj cerumena povećava što uzrokuje smetnje, čudne zvukove i probleme sa sluhom.


U tom slučaju došlo je vrijeme za temeljitije i cjelovitije čišćenje i vanjskog dijela i unutarnjeg, a za to vam neće trebati nikakve kemikalije jer postoje mnogi prirodni lijekovi koji su posebno učinkoviti za čišćenje ušiju.


Na primjer, znate li da je ulje slatkog badema izvrstan emolijent koji može otapati i omekšati i najtvrđi ušni cerumen?


Kako znati imate li viška cerumena? Najčešći simptomi prisutnosti čepova u ušima su snižavanje sluha, oštra bol u uhu, svrbež, percepcija zujanja ili zviždanja i izlučivanje tekućine koja smrdi. Prekomjerni cerumen nije norma, a nježno i temeljno čišćenje neophodno je kako ne bi došlo do oštećenja.


Ukoliko vam se često stvaraju začepljenja u uhu, posavjetujte se s otolaringologom koji će vam pokazati način kako konačno riješiti problem. Čišćenje ušiju ni u kojem slučaju ne smije biti do kraja obavljeno jer je malo cerumena korisno uhu kako bi se zaštitilo i zadržalo vlažnost područja. Obično je dovoljno samo kretanje čeljusti da se izbjegne nakupljanje ušnog cerumena.


Ako ste primijetili da se u uhu stvorio čep, možete početi masirati stražnju stranu uha. Ova masaža omogućuje vam omekšavanje voštane tvari i olakšava njezino uklanjanje. Također će biti korisno pomicati čeljust u različitim smjerovima kako bi se cerumen odvojio od ušnog kanala.


Vodikov peroksid također je dobra metoda uklanjanja viška cerumena. Obično se pola šalice vodikovog peroksida pomiješa s pola šalice tople vode, a otopina se izlije u bočicu s kapaljkom, tako da se tekućina lako dozira. Uz pomoć kapaljke stavite nekoliko kapi u uho, legnite i pričekajte 5 minuta. Podignite glavu i okrenite se da tekućina izađe, a poboljšanje ćete primijetiti odmah.


Alternativa vodikovom peroksidu je maslinovo ulje. Postupak se ne mijenja, samo zamijenite vodikov peroksid s toplim maslinovim uljem kako biste učinkovito očistili uši. Vidite kakav rezultat? Sad kad ste se pobrinuli za čišćenje ušiju, možete ih učiniti još ljepšima s par novih naušnica!


Uši su vrlo osjetljiv osjetilni organ, pa s njima morate uvijek pažljivo postupati. Posebno je pogodna prirodna metoda vruće boce. Uzmite bocu i napunite je vrućom vodom. Prislonite ju na uho na 30 minuta. Sam kontakt omekšat će cerumen i olakšati čišćenje. S druge strane, mnogi radije »navodnjavaju« uho kako bi se riješili cerumena.


Ukoliko spadate u tu kategoriju, dovoljno je sa špricom bez igle staviti u uho neki od emolijenata i ostaviti da djeluje nekoliko minuta. To su vrlo osjetljiva i neagresivna sredstva za ispiranje ušiju.


Možete pripremiti i infuziju kamilice, a koju treba koristiti mlaku. Infuzija kamilice poslužiti će vam za nježno ispiranje ušiju, na isti način poput proizvoda iz ljekarne, ali potpuno prirodno.


Konačno, još jedan alternativni način čišćenja ušiju i sprječavanja stvaranja ušnog cerumena predstavljaju ublažavajuće kapi, cerumenolitici koji otapaju vrlo tvrdi vosak iz ušiju i ušnog kanala te olakšavaju uklanjanje. Emolijentne kapi često sadrže prirodna ulja, kao što je ulje slatkog badema, vazelinovo ulje ili glicerin. Nakon što je ušni vosak omekšan, čisti se posebnim proizvodima za ispiranje ili konusima koji se prodaju u ljekarni.


Što ne činiti za čišćenje ušiju?


Nemojte koristiti pamučne štapiće za čišćenje ušiju.


Naravno, da ste u iskušenju, ali bolje je nastaviti s postupcima čišćenja bez uvođenja stranih tijela koja bi mogla još više gurnuti čep od voska u unutrašnjost uha.


U slučaju da imate perforiran bubnjić, ne pokušajte s bilo kojim od ovih kućnih lijekova, već se obratite stručnjaku koji će točno odrediti način čišćenja koji odgovara vašem slučaju. Jednako tako ne koristite bilo koji od ovih lijekova za djecu mlađu od dvanaest godina. Također, i u slučaju djece zatražite mišljenje liječnika!


Kod osoba sa slušnim problemima potrebno je biti vrlo oprezan prilikom čišćenja. Govorimo o ljudima koji su zbog posla ili profesionalnog bavljenja sportom prisiljeni često nositi čepiće za uši, poput plivača, ali i starije osobe sa smanjenim ili oštećenim sluhom ili osobe sa slušnim aparatima. Da biste izbjegli stvaranje oštećenja na slušnom sustavu, posavjetujte se sa stručnjakom ako sumnjate na prisutnost čepova u ušima.