Ilustracija / Foto Wannachai Phonnuan; iStockphoto
Pacijent je 55-godišnji socijalni radnik koji je nakon prometne nesreće ostao bez dijela lijeve noge i s potpunim oštećenjem brahijalnog pleksusa lijeve ruke
povezane vijesti
Talijan se ponovno počeo koristiti paraliziranom rukom zahvaljujući živcu iz noge koji mu je presađen u talijanskoj bolnici, prvi put u svijetu .
Operacija je obavljena u utorak u bolnici u Torinu “prvi put u svijetu”, navodi se u priopćenju lokalne zdravstvene agencije.
Pacijent je 55-godišnji socijalni radnik koji je nakon prometne nesreće ostao bez dijela lijeve noge i s potpunim oštećenjem brahijalnog pleksusa lijeve ruke.
Pionirski zahvat
Zahvat koji su proveli liječnici bolnice Città della Salute opisan je kao “pionirski”, a uključivao je prijenos dijela ishijadičnog živca u gornji dio tijela.
U operaciji, koja je proteklih dana izvedena po prvi put u svijetu, sudjelovali su mikrokirurzi dr. Bruno Battiston i dr. Paolo Title, te neurokirurzi dr. Francesca Vincitorio i profesor Diego Garbossa, otvarajući nove perspektive pacijentima, čiju je sudbinu zapečatila prometna nesreća.
Pionirska operacija koju je izveo tim kirurga sada nudi svjetlo nade tim ljudima.
Inovativni postupak, piše La Repubblica, ima korijene u četverogodišnjem intenzivnom istraživanju, koje je kulminiralo objavljivanjem u prestižnom međunarodnom znanstvenom časopisu Injury i odobrenjem Etičkog povjerenstva za kliničku primjenu.
Težište operacije je transpozicija komponente ishijadičnog živca, peronealnog dijela, koji inače kontrolira dorzalnu fleksiju stopala, ali koji je zbog amputacije noge ostao neiskorišten.
Ovaj ciljani prijenos živaca s amputirane noge na paraliziranu ruku imao je za cilj reinervaciju oštećenog brahijalnog pleksusa, otvarajući put funkcionalnoj reaktivaciji.
Koncept prijenosa živaca
Da bismo razumjeli opseg uvedene inovacije, bitno je istražiti koncept prijenosa živaca. Uključuje premještanje živčanih ogranaka s jednog dijela tijela na drugo kako bi se obnovile kompromitirane funkcije.
Inače se u talijanskim i međunarodnim centrima koji se bave ovom kirurgijom koriste živci u blizini ozlijeđenog gornjeg ekstremiteta.
U ovom slučaju, kirurzi su, nemajući druge alternative, umjesto toga premjestili ogranke peronealnog živca s noge na brahijalni pleksus, dajući konkretnu nadu za obnovu motoričkih i senzornih funkcija ruke.
Operacija je učinjena otprilike 5 mjeseci nakon traume. Složeni kirurški zahvat trajao je otprilike 12 sati, tijekom kojeg su različiti timovi spojili ogranke peronealnog živca na pokidane živce s ciljem reinervacije mišića ruke.
Nije bilo periproceduralnih komplikacija i pacijent je dobro te je sada hospitaliziran na odjelu neurokirurgije, nakon što su ga zbrinuli anesteziolozi jedinice intenzivnog liječenja pod vodstvom dr. Maurizia Berardina, dk je članica njegova tima dr. Alice Mistretta bila zadužena za anesteziju prilikom operacije.
Što slijedi?
Pred pacijentom je da sada nauči kontrolirati svoju ruku, u početku razmišljajući o pokretima stopala, a zatim razvijajući nove vještine.
Cijelu fazu rehabilitacije pacijenta omogućit će Fizikalna medicina i rehabilitacija, pod vodstvom profesora Giuseppea Massazze.
Ovo postignuće otvara nove perspektive u području neurofiziologije, u kontinuiranoj potrazi za inovativnim rješenjima za poboljšanje života onih koji se suočavaju s teškim ozljedama i traumama te predstavlja daljnji korak naprijed u medicini, piše talijanska La Repubblica.