Foto: Pexels
Istraživanja o tome kako prehrana utječe na zdravlje žena su nedosljedna, a da ne spominjemo kako ih je o ženskom zdravlju općenito - nedovoljno
povezane vijesti
Kada je riječ o vašoj mjesečnici – bilo da vam je prva ili 150., možda ćete otkriti da je još uvijek donekle tajnovita jer se simptomi znaju razlikovati iz mjeseca u mjesec.
Frustrirajuće? Da, ali niste same. Godinama su žene isprobavale različite lijekove da bi ublažile simptome menstruacije, a svi su imali različite rezultate.
Razlog tome je vjerojatno taj što su istraživanja o tome kako prehrana utječe na zdravlje žena nedosljedna, a da ne spominjemo kako ih je o ženskom zdravlju općenito – nedovoljno.
Foto: Pexels
Sok od brusnice?
Uzmimo na primjer sok od brusnice, nekada zlatni standard za ono što piti ako imate infekciju mokraćnog mjehura.
Jedna metaanaliza nedavno objavljena u časopisu PLos One otkrila je da bi sok od brusnice mogao smanjiti učestalost infekcija mokraćnog sustava kao pomoćna terapija, (a ne kao sam tretman), dok druga recenzija objavljena u časopisu Antibiotics navodi da nema štete u isprobavanju soka od brusnice kao sredstva za liječenje infekcija mokraćnog sustava, ali možda neće pomoći simptomima.
Uz svu ovu zbrku o tome što točno može pomoći ženama u vezi s menstrualnim i vaginalnim zdravljem, nije ni čudo da shvaćanje što učiniti u vezi s nelagodom tijekom menstruacije često traje dulje od trajanja same mjesečnice.
Ginekologica Anita Sadaty, objasnila je koji bi napitci mogli pomoći kod simptoma menstruacije, ali i koja pića treba izbjegavati tijekom menstrualnog ciklusa.
Foto: Pexels
Voda
“Voda pobjeđuje kada se radi o tome što biste trebali piti kada dobijete mjesečnicu, a to je zato što hidratizira, pomaže u detoksikaciji i pročišćavanju, što može učiniti čuda u smislu balansiranja hormona”, kaže i dodaje da je prosjek osam čaša dnevno za pomoć kod nadutosti, umora i dehidracije.
Foto: Pexels
Zeleni smoothie
Uključite blender i napunite ga lisnatim povrćem i bobičastim voćem da biste dobili piće s visokim udjelom antioksidansa. Posebno vitamini A i C (koji se nalaze u ovoj hrani) smanjuju oksidativni stres i potiču imunološku funkciju.
Sok od mrkve
Za one koji umjesto smoothieja žele cijediti sok, Sadaty preporučuje sok od mrkve iz istih razloga.
Biljni čaj
“Iste biljke koje pomažu probavi, poput metvice i đumbira, mogu pomoći protiv plinova i nadutosti koji se javljaju tijekom menstruacije. Čaj od kamilice je još jedna izvrsna opcija jer može ublažiti grčeve i pomoći kod poremećaja sna”, pojašnjava ginekologica.
Foto: Pexels
Što ne bi trebali piti tijekom menstruacije?
Često uz menstrualne bolove dolazi i želja za tzv. “utješnim” napitcima, ali neka od njih mogu napraviti više štete nego koristi.
Alkohol
“Ne samo da će vas alkohol dehidrirati (čineći vaše simptome izraženijima), već će stvoriti i puno detoksikacijskog rada za jetru. Nije idealan za konzumaciju kroz dva tjedna prije i tijekom menstruacije, jer vaše tijelo prolazi kroz hormonalne promjene koje jetra također razgrađuje”, objašnjava ginekologica za Mind Body Green.
Foto: Pexels
Gazirana pića ili pića s visokim udjelom šećera
Pića puna šećera će vas dehidrirati slično kao i alkohol, ali sam šećer uzrokuje upalu u tijelu. Postoji izravna veza s intenzitetom simptoma menstruacije i jakom upalom u tijelu tako da će izbacivanje viška šećera iz prehrane učiniti veliku razliku.
Postoji nekoliko prirodnih lijekova koje možete isprobati u borbi protiv simptoma mjesečnice uz odabir boljih opcija pića, poput magnezija koji može pomoći u opuštanju mišića i kao takav, preporučuje se uzimati ga kao dnevni dodatak prehrani tijekom menstruacije.
Pomoći može i probiotik koji jača mikrobiome dobrim bakterijama koje pomažu u probavi jer bakterije koje su zdrave za crijeva također mogu pomoći u smanjenju nadutosti, plinova, zatvora i proljeva tijekom menstruacije.
Koristan saveznik za borbu protiv simptoma menstruacije je i đumbir koji ima moćna svojstva ublažavanja bolova i smanjuje upalu u tijelu.
*Sav zdravstveni sadržaj na našem portalu služi isključivo kao opća informacija i ne smije se smatrati zamjenom za medicinski savjet vašeg liječnika ili bilo kojeg drugog zdravstvenog djelatnika.