Za zdraviju novu godinu

Zdrave prehrambene navike koje biste trebali primjenjivati

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Odluke kojih ćete se čak i držati

Početkom svake nove godine donosimo bezbroj odluka na polju zdravijeg načina života. Veliki dio tih odluka tiče se zdrave prehrane, no često se dogodi da ih se ne pridržavamo toliko dugo. 


Zdrava i raznolika prehrana neophodna je za funkcioniranje organizma. Snažan imunitet znači i tijelo koje je spremno na sve izazove koje nas čekaju. Ulaganje i trud oko zdrave prehrane je i u laganje u druge sfere života. Donosimo popis zdravih prehrambenih navika koje biste svakako trebali uvrstiti u svakoj svakodnevni život. 


Radite jela od temelja


Kada god možete kuhajte jelo od samog početka. To znači da kreirate jelo od sirovih namirnica, bez korištenja gotovih stavki. Često se dogodi da zbog manjka vremena koristimo, primjerice, gotove umake i dresinge za salatu. Tako unosite nepotrebne kalorije i dodatni šećer. Proučite i isprobajte par recepata za brze umake i dresinge koje možete koristiti kada nemate vremena. 


Smanjite unos mesa


Brojna istraživanja su pokazala kako je najzdravija prehrana ona plant-based. Smanjen unos mesa je ulaganje u budućnost. Razne studije su potvrdile kako, pretežito, crveno meso ima negativan utjecaj na razne bolesti, te osobe koje konzumiraju meso češće obolijevaju od, primjerice, raznih vrsta karcinoma, nego vegetarijanci i vegani. To ne znači da morate prestati jesti meso, no pokušajte smanjiti tjednu količinu istog te preferirajte konzumaciju piletine ili puretine. 


Prestanite piti sokove


Sokovi bilo koje vrste puni su šećera i nepotrebnih kalorija. Često se dogodi da nismo ni svjesni koliko pojedini sok ima kalorija jer ih vežemo za krute namirnice. Pijte vodu, a kada vam ona dosadi nezaslađene čajeve ili u vodu dodajte krišku citrusa po želji. 


FOTO: iStock
Uvedite malene, ali efektne promjene


Dopustite si i nezdravu hranu


Da, dobro ste čuli. Jedan dan u tjednu slobodno si dajte oduška, otiđite na burger, ispecite pizzu ili utažite želju za slatkim uz omiljeni sladoled. Kada se konstantno držimo zdrave prehrane, često želja za fast foodom i slatkišima preraste u ogromne razmjere iz jednostavnog razloga jer smo si dotične namirnice zabranili. Stoga se nagradite, priuštite si omiljeno “grešno” jelo. Važno je raznoliko se hraniti i slušati vlastiti organizam. 


Nemojte jesti kasno navečer


I ptice na grani znaju da nije zdravo jesti kasno navečer. Prije svega riskirate debljanje, loš san jer će vam raditi probava zbog čega ćete biti neispavani, umorni, koža će vam izgledati bez života… Potrudite se da konzumirate svoj posljednji obrok u danu oko 18 sati. Ako vas uhvati glad, imajte pri ruci neku voćku, grčki jogurt ili drugu zdraviju opciju. 


Ne kupujte zalihe nezdrave hrane


Svi znamo da kada nemamo nešto u kući, to isto nećemo moći ni jesti. Stoga prilikom svoje tjedne/mjesečne kupnje namirnica ne kupujte nezdrave stvari. Alkohol, slatkiše i grickalice ne smijete gomilati doma “da se nađu” ili “da imate za naredni mjesec”. Svi znamo da neće izdržati toliko dugo. Nezdrave namirnice uvijek kupujte ciljano za dotični ili idući dan. Često će se dogoditi da vam se neće dati ići do trgovine samo kako biste kupili čips i sladoled.