PITANJE ČITATELJA

Zašto venu dalije?

Jelena Sedlak

Cvijet počinje žutjeti i odumre...

Cvijet počinje žutjeti i odumre...

Previše vlažna i kišovita sezona, kakva je kod nas bila u srpnju i početkom kolovoza, može kod dalija uzrokovati bolesti.

Ovog ljeta su moje dalije oboljele, iako već godinama sadim iste gomolje i uvijek su mi bile lijepe. Cvijet počinje žutjeti i odumre, o čemu je riječ, pita čitatelj s Drenove.


Previše vlažna i kišovita sezona, kakva je kod nas bila u srpnju i početkom kolovoza, može kod dalija uzrokovati bolesti, ali i prethodno veoma sušno ljeto najčešće može biti okidač za pojavu pepelnice. Pojavljuje se uglavnom za vrijeme suše, a zaražene cvjetove ili listove treba odmah ukloniti. Kako bi se spriječila pojava pepelnice, potrebno je osigurati dobre uvjete uzgoja, dosta vode i hranjiva.


Što se tiče tla, ono mora biti dobro pognojeno, po mogućnosti organskom tvari i dobro propusno kako se voda ne bi zadržavala u gomoljima i uzrokovala njihovo truljenje.


Zalijevanje je kod dalija vrlo važno, ono u sezoni cvatnje mora biti redovito i obilno, ali gomoljima ne prija ni voda koja se zadržava, pa kod zalijevanja treba biti oprezan. Dalije ne podnose sušu, no ona uzrokuje i povećan rizik od napada lisnih uši.


Kada se pod glavnim cvijetom počnu pojavljivati ​​cvjetni pupoljci, oni se mogu pincirati kako bi cvijet bio veći ili se glavni cvijet odreže za vazu, pa se sporedni bolje razvijaju. U svakom slučaju, uvele cvjetove treba odrezati.


Dalije privlače mnoge insekte koji su štetni za njih. Mnogi od njih jedu latice ili ih ostavljaju iskrzane, s tragovima sluzi itd., i na kraju uništavaju biljku. Najčešći i najopasniji insekti za dalije jesu crveni pauk, puževi, gusjenice i lisne uši.


Osim pepelnice, dalije mogu napasti i druge gljivične bolesti, kao što je bolest sklerotinije ili bolesti botrytis, krunska žuč i plijesan. Među najčešćim simptomima su, kada pate od bilo koje od ovih bolesti, uvenuće, mrlje na listovima, promjena boje lišća i nepravilni uzorci.