Temeljna operacija

Zašto prozračiti travnjak ovog proljeća i kako to uopće učiniti?

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Skarifikacija je nužna ako želite uživati ​​u bujnom zelenom travnjaku tijekom ljeta

Proljeće je stiglo i vrijeme je da nakon zimskog odmora uredimo svoj vrt. Česta je želja imati gust i zelen travnjak, no kako tu želju ostvariti?


Važne radnje svakako su uklanjanje odumrlog lišća i grmlja, redovita košnja, gnojidba i dovoljna opskrba vodom.


Ali postoji aktivnost koja, ako se dobro izvede jednom godišnje, jamči zeleni i cvjetajući travnjak: skarifikacija.


1. Što je skarifikacija?


Nakon dugog “mrtvog” razdoblja koje predstavlja zima, travnjak treba svjetlost i kisik kako bi se regenerirao i bujno rastao.


Često je, međutim, pristup zraku i sunčevoj svjetlosti onemogućen zbog prisutnosti mahovine, slame i predugih vlati trave.


Zbog toga je važno izvršiti skarificiranje (prozračivanje) na samom početku proljeća, kako bi se tlo oslobodilo prepreka koje bi mogle spriječiti njegov bujan rast.


Skarifikacija je stoga eliminacija svega ovog materijala, u kombinaciji s urezivanjem tla koje pogoduje prolazu kisika, vode i gnojiva.


Ovaj se postupak mora obaviti jednom godišnje (češće bi bilo štetno za tlo, a ne korisno), a idealno vrijeme je druga polovica travnja, prije nego što stignu velike vrućine.


Na taj će način travnjak imati dovoljno vremena da se regenerira prije ljeta.


2. Kako pravilno skarificirati


Potrebno je koristiti pravi alat, odnosno rahljivač: postoje mehanički ili električni, ali u oba slučaja opremljeni su oštricama koje režu tlo okomito.


Međutim, prije nego što nastavite sa stvarnom skarifikacijom, važno je pokositi travnjak i ukloniti većinu slame i suhog lišća.


Skarifikacija će biti učinkovitija na svježe pokošenom travnjaku. Za to će vam trebati kosilica za travu i sakupljač trave.


Sada kada je travnjak pokošen, možete pustiti skarifikator u rad.


Pređite njime preko cijelog travnjaka, regulirajući ga tako da tlo ne bude preduboko zarezano (to bi moglo narušiti razvoj travnjaka).


Na kraju operacije grabljama uklonite daljnje ostatke mahovine i slame s travnjaka.


3. Greške koje se ne smiju činiti


  • Kao što smo rekli, skarifikacija je neophodna operacija za dobar rast vašeg travnjaka, ali ne bi se trebala raditi više od jednom godišnje
  • Izbjegavajte skarifikaciju travnjaka ako je padala kiša ili ako je tlo vrlo mokro: travnjak bi trebao biti suh za optimalno prozračivanje
  • Ne ostavljajte ostatke mahovine ili slame na svježe pokošenom i skarificiranom travnjaku: time bi vaš rad bio uzaludan