Foto: Pexels
Prema istraživačima, to što imate tzv. six pack ne znači da ste jači ili da trenirate bolje
povezane vijesti
Pomisao na isklesane trbušnjake ili six-pack (pločice) je vrlo česta, ali za neke ljude to možda nije fizički moguće, i to ne zato što ne vježbaju dovoljno intenzivno, već zbog genetike.
Trbušni zid svakoga od nas sastoji se od pet različitih mišića koji idu od rebara do zdjelice. Ovi mišići štite kralježnicu, podržavaju ravnotežu i poboljšavaju pokretljivost.
Gornji sloj, poznat kao rectus abdominis, najduži je mišić u trbušnoj stijenci i sastoji se od tri vlaknaste trake koje se protežu okomito duž trbuha.
Nekoliko fibroznih tkiva poznatih kao tetivna sjecišta prolaze vodoravno preko središnje okomite fascije, režući trbušnu stijenku na dijelove, što daje izgled trbušnjaka sa šest pločica.
Prema istraživanjima, broj križanja je određen genetikom. Oko 60% populacije rađa se s tri križanja tetiva, što znači da bi većina ljudi trenirala trbušnjake sa šest pločica ako bi radili na njima.
No, broj trbušnjaka koje imate nema nikakve veze sa snagom jezgre; zapravo, posjedovanje šest pločica ne znači nužno da imate jače trbušne mišiće od nekoga drugog.
Znanstvenici još uvijek nisu sigurni postoji li ikakva korist od vidljivijih trbušnih mišića ili ne, ali najpopularnija je hipoteza da osoba s vidljivim trbušnim mišićima može imati nešto veći i bolji opseg pokreta.
Put do dobro definiranih trbušnih mišića vodi kroz tjelovježbu i kalorijski deficit, što znači da unosite manje kalorija nego što je vašem tijelu potrebno.
No znanstvenici i dijetetičari ističu da jednostavna činjenica da imate isklesane trbušne mišiće nije nužno pokazatelj zdravlja, pogotovo ako slijedite dijetu koja je previše restriktivna da bi oni bili vidljiviji.
Zapravo, vrlo često sve ovisi o genetici i, unatoč vježbanju i prehrani, ništa se ne bi promijenilo.