Foto: iStock
Vrlo je često trik u tome da budete strpljivi i dosljedni pa će san doći
povezane vijesti
Je li vam poznat onaj osjećaj kada nakon zahtjevnijeg fizičkog rada sami sebi kažete – “Baš ću dobro spavati noćas!”, i to tako obično bude?
Veza fizičke aktivnosti, odnosno tjelovježbe nalaže da čak i u umanjenom obimu ista može uvelike poboljšati kvalitetu vašeg sna.
Kada je riječ o tjelovježbi, čak i ako je posrijedi kojekakav oblik nesanice, vrlo je često trik je u tome da budete strpljivi i dosljedni i san će doći.
U čemu leži poveznica?
Znamo da je za zdravlje važan kvalitetan san, ali i tjelovježba. Što točno taj dinamičan duo čini zajedno?
Iako znanost na pitanje na koji točno način tjelovježba utječe na san još uvijek traži odgovor, dobrobiti su u praksi itekako vidljive, poput toga da se često dešava da se kao pozitivna posljedica pojavljuje dugotrajniji, učinkovitiji i kvalitetniji san.
Kada i kako je najbolje vježbati?
Pretpostavlja se da vježbanje uvečer, pogotovo neposredno prije spavanja možda i neće dobro utjecati na san zbog količine endorfina i kortizola koji se uslijed tjelovježbe povećavaju, pa je stoga preporuka da ne vježbate barem dva sata prije počinka.
Što se tiče vrste vježbanja, odlične rezultate za dobar san pokazale su aktivnosti na otvorenom poput planinarenja ili vožnje biciklom, no u konačnici najvažnije je da pronađete onu u kojoj uživate i koju ćete moći i htjeti obavljati dosljedno.
Generalno gledajući, nastojte tjedno obaviti 150 minuta tjelesne aktivnosti koje možete raspodijeliti po tjednu kako god to vama odgovara, piše Greatist.