Foto Pexels
Preliminarni rezultati novih istraživanja ukazuju da uzrokuje psihijatrijske patologije
povezane vijesti
Već su prethodna istraživanja pokazala štetne učinke onečišćenja zraka na mentalno zdravlje.
Prema novom istraživanju objavljenom u časopisu Environmental Health Perspective, svatko tko provede najmanje 6 mjeseci u nekom području – s dvostrukom granicom finih čestica (PM2,5) koju je postavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) – imao bi 10% više šanse za razviti depresiju od onih koji žive u mjestu koje poštuje to ograničenje.
Sada su i dva druga istraživanja, predstavljena tijekom seminara “RespiraMi: Nedavni napredak u pogledu onečišćenja zraka i zdravlja”, koji su suorganizirali Zaklada Irccs Ca ‘Granda Ospedale Maggiore Policlinico i Međunarodna zaklada Menarini, istaknula istu opasnu vezu između onečišćenja zraka i mentalnog zdravlja.
Ne samo zato što smog povećava rizik od mentalnih bolesti nego i zato što, očito, pogoršava već prisutne.
Istraživanje je obuhvatilo gotovo 2 milijuna ljudi u razdoblju od 8 godina, od 2011. do 2019., i otkrilo da se rizik od depresije povećava za 13% za svaki 1 mikrogram po kubičnom metru povećanja finih čestica (PM2.5).
Izloženost česticama također povećava vjerojatnost obolijevanja od anksioznosti, za oko 9%, pa čak i od shizofrenije, za 7%. Ista je stvar i s receptima za antidepresive koji su porasli za 1,3 posto i antipsihotici s porastom od 4 posto.
“Ovi novi zabrinjavajući podaci o dugoročnim učincima onečišćenja ukazuju na to da je smog stvarna opasnost ne samo za srce i pluća, već i za mozak” istaknuo je na održanom seminaru Sergio Harari.
Stručnjak je istaknuo da – preliminarni rezultati novih istraživanja pokazuju da smog može biti toksičan za funkcioniranje mozga do te mjere da uzrokuje psihijatrijske patologije, vjerojatno kroz povećanje opće upale ili promjenu antioksidativne obrane.
Također, i da pogađa ljude svake dobi.