Foto: Pexels
Sve se češće događa da zaboravljamo obljetnice, imena ili osobne stvari
povezane vijesti
Taman smo izašli iz kuće zbog obaveza kad shvatimo da smo zaboravili ključeve od auta na kuhinjskom stolu.
Našem najboljem prijatelju je rođendan, ali da nas Facebook nije podsjetio na to, ne bismo mu ni čestitali rođendan.
Predstavljaju nam novog kolegu, ali nakon dvije minute više se ne možemo sjetiti kako se zove.
Koliko vam je ovih situacija poznato?
Stresan i užurban život koji svi vodimo dovodi nas do rastresenosti, nepažnje, a to za posljedicu ima da sve (ili gotovo) zaboravimo.
No, postoji li ikakva strategija koju možemo primijeniti da treniramo svoje pamćenje i izbjegnemo da se moramo boriti svom snagom da bismo se nečega mogli sjetiti?
Znanost identificira ovih šest strategija očuvanja naših mnemotehničkih sposobnosti:
1. Osvijetlite svoje okruženje
Dobro osvijetljeno okruženje – po mogućnosti s prirodnim svjetlom – jedan je od ključeva za treniranje naše sposobnosti pamćenja stvari.
Provođenje puno vremena u slabo osvijetljenom okruženju, ili osvijetljeno samo umjetnim svjetlima, oštećuje hipokampus, područje mozga posvećeno procesu učenja i pamćenja. 2.
2. Riješite križaljke
Znanstvena literatura jednoglasna je u tvrdnji da su križaljke i druge igre koncentracije, poput zagonetki, vrlo učinkovite u suzbijanju pogoršanja pamćenja – za razliku od videoigara, koje, naprotiv, atrofiraju naš mozak.
3. Redovito jedite voće i povrće
U dnevnu prehranu uvedite najmanje pet porcija voća i povrća – možda kao zamjenu za neke nezdrave međuobroke ili prijepodnevni međuobrok.
Naime, povrće i voće bogati su mineralnim solima, vitaminima i antioksidansima koji se bore protiv djelovanja slobodnih radikala, a time i protiv starenja stanica odgovornog za gubitak pamćenja.
Borovnice i ostalo crveno voće, avokado, ali i sušeno voće te brokula pravi su lijek za sve one koji imaju problema s pamćenjem.
Voće možete konzumirati za doručak, s jogurtom ili u obliku smoothieja (u koji se može dodati i sirovo povrće) ili kao međuobrok između glavnih obroka u danu.
4. Svaki dan malo čitajte
Čitanje je aktivnost koja ima mnoge dobrobiti za mentalno i fizičko zdravlje, a osim što je sredstvo učenja novih stvari i kulturnog rasta, ono jača disciplinu, sposobnost razumijevanja i, na kraju, ali ne manje važno, vaše pamćenje.
Ne postoji određena kategorija knjiga kojima biste se obratili kako biste poboljšali pamćenje, čak je i misteriozni roman u redu: važno je čitati malo svaki dan i zadržati tu naviku konstantnom tijekom vremena.
Ako čitanje još nije dio vaše rutine i ne znate kako započeti, namjestite budilicu na mobitelu da vas podsjeti da morate čitati i počnite čitati samo jednu ili dvije stranice dnevno.
Postupno će vaše zadovoljstvo čitanjem rasti i podsjetnik vam više neće trebati.
5. Vodite računa o svom snu
Kvaliteta vašeg odmora igra vrlo važnu ulogu u vašoj učinkovitosti tijekom dana, ali i u kvaliteti vašeg pamćenja.
Spavate li malo (ili loše), tijekom dana ćete biti manje pozorni na stvarnost koja vas okružuje, a samim tim ćete je se i teško prisjećati.
Nasuprot tome, ako se probudite odmorni, bit ćete mentalno aktivni, usredotočeni na događaje koji se odvijaju oko vas i vjerojatnije je da ćete ih se dugoročno sjećati.
6. Bavite se hobijem koji zahtijeva pažnju
Pokazalo se da će oni koji se bave hobijem u kojem detalji imaju važnu težinu bolje pamtiti događaje, obljetnice i informacije iz svakodnevnog života.
Možete se posvetiti promatranju ptica ili prirodi, ali i drugim aktivnostima, poput decoupagea ili vezenja – bitno je da se mozak bavi memoriranjem detalja, “trenirajući” se da zapamti što više stvari iz iskustva.
Umjesto toga, savjetujemo da se ne bavite aktivnostima koje se mogu prakticirati čak i bez previše pozornosti vašeg mozga – poput pletenja ili heklanja.
U ovom slučaju, nakon što je posao započeo, pokreti postaju mehanički i vaš um više nije prisutan na onome što ruke rade.