Tehnologija je napredovala

Zaboravite na ova tri mita vezana za pranje odjeće s hladnom vodom

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Pranje s hladnom vodom nije što je nekoć bilo

Kako bi odjeća bila čista i bez mrlja, mora se prati na visokoj temperaturi s toplom vodom. Ovo je jedan od vodećih mitovima kada je pranje odjeće u pitanju. Zapravo većinu mitova oko perilice za rublje veže se za starije perilice. 


U međuvremenu je tehnologija uređaja napredovala, a to se isto odnosi i na deterdžente i omekšivače. Dok je nekoć bilo teško oprati velike mrlje, danas to više nije problem. No, i dalje se bojimo pranja odjeće s hladnom vodom. Evo i zašto.


Hladna voda rasteže odjeću


Vruća voda može smanjiti odjeću, no ona se u većini slučajeva tijekom nošenja vrati u svoje prvobitno stanje. Dugo se vjerovali kako hladna voda rasteže odjevne predmete, a oni kada se jednom rastegnu, nema im pomoći. Ovaj mit je posve pogrešan. 


Dapače, hladna voda pogoduje odjeći jer je puno nježnija prema materijalu. Naravno, prije svakog pranja provjerite etiketu na odjeći, no u većini slučajeva nikad nećete pogriješiti s pranjem prljave robe s hladnom vodom.


Hladna voda ne može oprati mrlje od krvi


Istina, nekoć su deterdženti trebali toplu vodu kako bi mogli djelovati. No, to više nije slučaj. Kao što smo naglasili, i sredstva za pranje odjeće su u napredovala tako da danas djeluju odlično i na niskim temperaturama. 


Mrlje od krvi bi zapravo i trebali tretirati s hladnom vodom kako se ona ne bi širila. Naime, krv sadrži proteine, šećer i masti, a oni se mogu još više proširiti pod utjecajem tople vode. 


Hladna voda ne može dobro oprati ručnike i posteljinu


Jedna od najstarijih mitova je onaj da sve što dodiruje našu kožu, treba ići na visoke temperature. No, kombinacija kvalitetnog sredstva za čišćenje i nove mašine, pobijaju taj mit. Uz to hladna voda štiti tekstil. Visoke temperature biste trebali koristiti ako perete predmete koji su bili u kontaktu s osobom koja je primjerice oboljela od gripe ili kovida.