Popis

Za zdraviju prehranu i deblji novčanik: Kako sastaviti dobar popis za odlazak u trgovinu?

Anja Pavlović

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Kupovina namirnica ne mora biti komplicirana

U kupovinu redovito odlazimo s namjerom kako ćemo kupiti isključivo najzdravije namirnice i hranu koja nam nedostaje u hladnjaku. No, nezdrava hrana vreba na svakom prolazu i često nam se u vrećici nađu stvari koje nikako nismo namjeravali kupiti.


Popis namirnica praktičan je alat koji vam može pomoći da se s lakoćom snađete u trgovini i pridržavate se svog plana prehrane. S dobrim popisom smanjit ćete impulzivnu kupovinu i uštedjeti novac.


Donosimo vam nekoliko savjeta kako sastaviti dobar popis za odlazak u trgovinu.


Planirajte unaprijed


Ako u hladnjaku imate sastojke potrebne za pripremu ukusnih obroka kroz cijeli tjedan, najlakše ćete održati zdrav način prehrane. Prazan hladnjak, zamrzivač ili smočnica natjerat će vas da uzmete telefon u ruke i naručite brzu hranu za van.


Kako piše Healthline, istraživanja su pokazala kako ljudi koji planiraju obroke unaprijed imaju zdraviju prehranu i manju tjelesnu težinu od onih koji to ne rade. Osim toga, oni koji planiraju svoje obroke unaprijed kuhaju više obroka kod kuće, što rezultira boljom kvalitetom prehrane i nižim postotkom tjelesne masnoće.


Odličan način da počnete planirati svoje obroke je ploča s receptima s detaljima obroka koje biste željeli jesti tijekom tjedna, uključujući doručak, ručak, večeru i međuobroke.


Nakon što utvrdite koji će vam sastojci biti potrebni za pripremu obroka, dodajte ih na svoj popis namirnica, pazeći na količinu namirnica koja će vam trebati.



Vodite tekući popis namirnica


Umjesto da se pokušavate prisjetiti kojih namirnica vam nedostaje u smočnici, vodite stalni popis stvari koje trebate kupiti tijekom sljedećeg odlaska u trgovinu. Ploče za suho brisanje ili magnetski popisi koji vise na vašem hladnjaku izvrsni su načini za praćenje inventara.


Praćenje namirnica koje koristite, kao i novih zdravih namirnica koje želite probati, učinit će sastavljanje tjednog popisa za kupovinu mnogo lakšim.


Budite realni oko vrste namirnica koje ćete konzumirati


Lijepa pakiranja i egzotične namirnice mogu vas natjerati da odaberete namirnice koje biste trebali jesti, ali vam se ne sviđaju. Samo nekoliko novih namirnica svaki tjedan koje ćete uključiti u svoje obroke dobar je način za zadovoljiti nepce, dodati hranjive sastojke i otkriti u kojoj zdravoj hrani stvarno uživate.


Na primjer, ako pokušavate uključiti više zelenog, lisnatog povrća poput kelja, rikole i špinata u svoju prehranu ali ne znate što biste željeli, isprobajte jedno novo lisnato povrće svaki tjedan dok ne suzite izbor na nekoliko omiljenih.


Tako ćete svaki tjedan moći napraviti svježi popis, pun hranjivih namirnica koje volite jesti.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Organizirajte svoj popis


Svoj popis možete organizirati prema kategorijama hrane. Ovako ćete se držati popisa i usredotočiti se na stavke koje ste planirali, umjesto da vas ometaju beskonačne police raznovrsne hrane.


Neke od kategorija koje možete napraviti su: povrće, voće, proteini, ugljikohidrati, zdrave masti, mliječne masti, nemliječni proizvodi, začini i pića. Ako pokušavate smanjiti grickalice ili ne želite držati slatkiše u kući, nemojte na popis staviti grickalice i deserte.


Ako ste upoznati s izgledom svoje trgovine, napravite popis prema policama i kategorijama namirnica. Na taj način se nećete morati vraćati na određeni odjeljak i doći u napast uzeti nešto što vam nije potrebno.


Držite se plana


Trgovine mješovitom robom osmišljene su kako bi potaknule kupce na potrošnju, bilo da se radi o zdravoj ili nezdravoj hrani. Kako biste izbjegli iskušenje, u trgovinu idite s planom da se zdravo hranite i kupujete samo hranu s vašeg popisa.


Oglasi u trgovinama i tjedni letci koji promoviraju kupone i snižene artikle mogu imati snažan utjecaj na hranu koju odlučite kupiti. Ako vas privlače artikli na rasprodaji, upitajte se uklapa li se taj artikl u vaš plan obroka i podsjetite se na svoj popis zdravih namirnica.


Foto: Pexels

Foto: Pexels


Primjeri za sastavljanje popisa


Kada dodajete stavke na svoj popis namirnica pokušajte redovito obnavljati svježu, cjelovitu hranu. Iako se na vrijeme morate i počastiti, slatkiše i grickalice svedite na minimum kada sastavljate popis za kupovinu.


Nekoliko primjera zdrave, hranjive hrane koja zaslužuje mjesto u vašoj košarici:


  • Povrće bez škroba: brokula, cikla, cvjetača, šparoge, luk, mrkva, paprika, špinat, kelj, rikola, miješano povrće, rotkvice, mahune, tikvice, rajčice, prokulice, gljive
  • Voće: bobičasto voće, banane, jabuke, grožđe, grejpfrut, naranče, limun, limeta, kruške, trešnje, ananas, šipak, kivi, mango
  • Proteini: jaja, škampi, riba, piletina, svježa pureća prsa, tofu, bizon, govedina
  • Ugljikohidrati: slatki krumpir, krumpir, zob, butternut tikva, kvinoja, smeđa riža, grah, leća, chia sjemenke, heljda, ječam, cijeli žitni kruh
  • Zdrave masti: masline, maslinovo ulje, avokado, ulje avokada, kokos, kokosovo ulje, orasi, sjemenke, maslac od badema, maslac od kikirikija, indijski orah maslac, tahini, pesto, mljevene sjemenke lana
  • Mliječni i nemliječni proizvodi: grčki jogurt, sir, svježi sir, bademovo mlijeko, kokosovo mlijeko, kozji sir, kefir, nezaslađeno mlijeko
  • Začini: salsa, jabučni ocat, balzamični ocat, začini, začinsko bilje, gorušica mljevena u kamenu, hren, prehrambeni kvasac, kiseli kupus, ljuti umak, sirovi med, stevija
  • Pića: nezaslađena pića, gazirana voda, zeleni čaj, kava, đumbir, čaj, nezaslađeni ledeni čaj.

Bez obzira na to kako pripremate svoj popis, pobrinite se da bude organiziran i lak za čitanje za uživanje u shoppingu!