Foto: iStock
Vremenski su učinkovit i jednostavan način za trening u hladnijim mjesecima
povezane vijesti
Sa službenim dolaskom jeseni, hodanje u zatvorenom mogao bi biti dobar način za održavanje forme.
Ovi treninzi, koji su posljednjih mjeseci postali sve popularniji na društvenim mrežama, savršeni su način da ubrzate korake, poboljšate kondiciju i dobijete pomoć u mršavljenju u udobnosti vlastitog doma.
Štoviše, ne morate to raditi satima da biste iskoristili prednosti. Hodanje od 22 minuta dnevno će napraviti svoje!
Susan Griffin, spisateljica o zdravlju i strastvena planinarka, kaže: “Najveća privlačnost leži u tome što ne morate izaći iz kuće da biste odradili korake.
Hodala sam u zatvorenom prije doručka, dok sam čekala dostavu, gledala televiziju i razgovarala s prijateljima i obitelji telefonom. Čak sam iskoristila priliku čekajući da kuhalo za vodu zakuha.”
Vježbe hodanja u zatvorenom prostoru su sesije osmišljene tako da repliciraju šetnju na otvorenom ili hodanje na traci u vašem domu. Obično se izvode na podlozi za hodanje ili maloj traci za trčanje, imaju mali intenzitet i mogu se izvoditi bilo kada.
Ideja bi mogla zvučati kontraintuitivno – zacijelo je cijela poanta hodanja izaći na svjež zrak? Iako su svjež zrak i izloženost zelenim površinama samo dvije prednosti hodanja, promjenjivo vrijeme i gust raspored ponekad može otežati izlazak.
Tu na scenu stupaju vježbe hodanja u zatvorenom.
“To je izbor održivog vježbanja, nježan za zglobove i prilagodljiv svakom okruženju”, kaže osobna trenerica Rachael Sacerdoti za portal Woman and Home.
“Budite dosljedni da biste bili sigurni da ćete se dugoročno posvetiti ovoj vježbi i ispuniti sve ciljeve koje biste mogli imati, bilo da je to gubitak težine ili nešto drugo”, kaže.
Prednosti vježbanja hodanja u zatvorenom
1. Poboljšano zdravlje srca
“Prvo, hodanje promiče bolje zdravlje srca, što je važno jer naš rizik od kardiovaskularnih bolesti odgovara onom kod muškaraca nakon menopauze zbog gubitka estrogena”, kaže Emma Simarro, nagrađivana osobna trenerica.
“Samo 4000 koraka dnevno može smanjiti rizik, ali što više to bolje”, dodaje, ukazujući na istraživanje povezano s Medicinskim sveučilištem u Lodzu koje sugerira da čak i samo 500 koraka više dnevno može smanjiti rizik od srčanih bolesti za 7 %.
2. Poboljšava fleksibilnost
Dok će ulazak u dobru rutinu istezanja nedvojbeno biti najbolji način za poboljšanje vaše fleksibilnosti, vježbanje hodanja u zatvorenom također može pomoći kao oblik treninga snage za žene.
“Prigrlite fleksibilne zglobove i oprostite se od ukočenosti s pomoću hodanja. Pojačajte i snagu mišića koji okružuju vaše zglobove, smanjujući rizik od artritisa i osiguravajući optimalnu potporu”, kaže Sacerdoti.
3. Pomaže u ublažavanju simptoma menopauze
Ako osjećate simptome perimenopauze ili ste prošli kroz menopauzu, tjelovježba je važna životna navika za ublažavanje nelagode i podržavanje zdravog starenja.
Prvo, Sacerdoti kaže da može pomoći u regulaciji ključnih hormona poput kortizola (hormona stresa) koji može utjecati na simptome kao što su valovi vrućine, noćno znojenje, loše raspoloženje i tzv. “magla” u mozgu.
“Također je odličan i za očuvanje mišićne mase tijekom menopauze u kombinaciji s vježbama snage”, kaže i pojašnjava da je važno kombinirati vježbe hodanja u zatvorenom prostoru s jednom od mnogih vrsta vježbi snage .
“Kada trenirate s utezima, to pomaže u povećanju gustoće kostiju. To ne dobivate hodanjem, a ni pilatesom i jogom”, dodaje.
4. Jača mentalno zdravlje
Nikada ne podcjenjujte moć dobrog hodanja za poboljšanje raspoloženja. Dok boravak na otvorenom ima prednosti svježeg zraka i zelene površine, vrijeme ili vaš raspored bi mogli otežati put u prirodu.
Hodanje u zatvorenom prostoru – osobito ranojutarnja šetnja – može ponuditi isti poticaj, kaže Simarro.
“Hodanje nam daje prijeko potreban odmor od užurbanog života, popravlja naše raspoloženje, smanjuje tjeskobu i stres, poboljšava san i daje nam više energije – sve stvari koje su nam potrebne u velikim količinama!
Čini naš mozak osjetljivijim na neurotransmitere kao što su serotonin i povećava proizvodnju endorfina, podižući naše raspoloženje i dobrobit”, objašnjava.