Za bolji san

Večernja rutina za bolje sutra: 6 stvari koje biste trebali raditi nakon 20 sati

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Da biste lakše utonuli u san potrebno je pripremiti “teren” korisnim navikama

Jutarnja rutina često se smatra ključnom za dobar dan, ali jednako važna je i večernja. Ako imate naviku dan završavati smireno i organizirano, lakše ćete se nositi s obavezama koje vas čekaju, a i san će vam biti kvalitetniji.


Osim klasičnih večernjih radnji poput pranja zubi i oblačenja pidžame, postoji još nekoliko navika koje bi vam mogle pomoći da se bolje naspavate i budete spremniji za novi dan. Donosimo šest jednostavnih stvari koje biste trebali uvrstiti u svoju večernju rutinu.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Nicole McPherson (@movewithnicole)



Prisjetite se dana koji je iza vas


Prije nego što se opustite, uzmite nekoliko minuta i razmislite o proteklom danu. Što je bilo dobro? Što biste sljedeći put mogli napraviti drugačije?


Ova kratka vježba pomaže vam da osvijestite vlastite uspjehe, otpustite negativne misli i umirite um prije spavanja. Budite nježni prema sebi i nemojte zaboraviti slaviti i one najmanje uspjehe.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Negin Mirsalehi (@negin_mirsalehi)



Isključite mobitel


Stalna dostupnost i provjeravanje mobitela često nas zadrže budnima duže nego što bismo htjeli. Preporučuje se da najmanje sat vremena prije spavanja isključite mobitel ili uključite način rada u zrakoplovu.


Tako ćete svom mozgu dati signal da je vrijeme za odmor i omogućiti mu da se postepeno pripremi za san.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Tamara Kalinic (@tamara)



Izbjegavajte ekrane barem sat vremena prije spavanja


Ne odnosi se samo na mobitel – isto vrijedi i za televizore, računala, tablete. Plavo svjetlo koje emitiraju ekrani može negativno utjecati na proizvodnju melatonina, hormona odgovornog za san.


Umjesto da gledate u ekran, pokušajte uvesti opuštajuće večernje aktivnosti: čitanje knjige, slušanje glazbe, meditaciju ili vođeno opuštanje. Stvorite mirno i tamno okruženje u kojem će vam se tijelo lakše pripremiti za odmor.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by ᴵⱽᴬᴺᴬ✨ (@ivanablazoti)



Isplanirajte idući dan


Večer je idealno vrijeme da na miru razmislite o onome što vas sutra čeka. Pripremite odjeću, zapišite dnevne obaveze, prođite u mislima kroz raspored.
Na taj način izbjeći ćete bespotrebno razmišljanje prije spavanja, a jutro će vam započeti manje stresno. Pisanje to-do liste može vam pomoći da organizirate misli i lakše zaspite.



Napravite jednostavne vježbe disanja


Tehnike disanja odličan su alat za umirivanje tijela i uma prije spavanja. Pokušajte nekoliko minuta svjesno i duboko disati.


Jedna od učinkovitijih metoda je tzv. 4-7-11 tehnika – udah kroz nos u trajanju od 4 sekunde, zadržavanje daha 7 sekundi, pa izdah kroz usta u trajanju od 11 sekundi. Ponovite ovu vježbu nekoliko puta i osjetit ćete kako se tijelo postupno opušta.


 


View this post on Instagram

 


A post shared by Xenia Adonts (@xeniaadonts)



Odvojite vrijeme samo za sebe


Večer neka bude vaše vrijeme. Učinite nešto što vas raduje i opušta – bilo da je riječ o toploj kupki, šalici omiljenog čaja ili nekoliko stranica dobre knjige.


Takve male večernje navike mogu pomoći da se riješite stresa nakupljenog tijekom dana i lagano pripremite tijelo i um za san.


Ako u svakodnevicu uvedete ovih šest jednostavnih navika, ne samo da ćete spavati bolje, već ćete i svaki novi dan dočekivati s više mira, fokusa i energije. Redovita večernja rutina doprinosi općem osjećaju zadovoljstva, smanjuje stres i pomaže vam da ostanete u ravnoteži – i s drugima i sami sa sobom.


Napravite od brige o sebi naviku – i dajte tijelu i umu ono što im je zaista potrebno: vrijeme za regeneraciju.