"Slamka spasa"

Važnost unošenja malih (i ekstravagantnih) rituala u život. Imate li svoje?

Šarlota Brnčić

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Rituali su oduvijek bili dio ljudskog postojanja

Rituali umiruju, tješe i nastavljamo ih prakticirati upravo zato što su mala “slamka spasa” u životu punom neočekivanih događaja.


Nadalje, to su stvari koje radimo automatski, bez previše razmišljanja, a to je velika prednost: aktiviranje pravih rituala, odnosno dobrih navika, omogućuje nam da postupno mijenjamo svoj život gotovo bez napora.


Brojna znanstvena istraživanja potvrdila su dobrobiti koje donosi usvajanje uvijek istih rituala u našim životima.


Imati fiksne točke, znati da moramo učiniti određenu stvar koja je uvijek ista, može nam pomoći da obuzdamo tjeskobu u vezi s učinkom i čini da se osjećamo da imamo veću kontrolu nad našim postupcima.


Rituali također mogu poboljšati povezanost pojedinaca i kvalitetu društvenih odnosa – bili oni obiteljske, ljubavne ili prijateljske prirode.


Kako odabrati prave rituale


Sada kada ste shvatili ogromnu moć rituala za vaše blagostanje, kako da shvatite koji su rituali pravi za vas i kako ih možete uvesti u vaše dane?


Evo tri savjeta za početak prakticiranja rituala:


1. Budite kreativni


Svaka radnja koja se ponavlja u vašem životu (ne nužno svaki dan, ali ipak s određenom učestalošću) može biti osnova za novi ritual koji može unijeti više motivacije, više svijesti i više vedrine u vaše živote.


Na primjer, možete zamisliti uvođenje meksičke tematske večere (ili veganske, ili grčke, ili bilo koje druge vrste jelovnika) kako biste cijelu obitelj uključili u kušanje jela koja se razlikuju od uobičajenih i tako poboljšali odnos s ostalim članovima obitelji.


Ili možete produljiti vrijeme vašeg rituala ispijanja kave, samljeti zrna, mirno puniti moku i također se posvetiti zapjenjenom mlijeku, a ne žurno pritiskati tipku koja aktivira automat.


Na taj će način pauza za kavu za vas postati trenutak mira i opuštanja.


Ili, kada se vratite kući nakon radnog dana, možete odlučiti sjesti na trenutak na tiho i mirno mjesto i nekoliko puta udahnuti, kako biste ublažili napetosti nakupljene u prethodnim satima i pripremili svoju dušu za kućni mir.


Koji god ritual želite uvesti u svoj život, ne zaboravite ga “pričvrstiti” na naviku ili događaj koji već postoji: samo na taj način ritual će se ukorijeniti i postati učvršćena navika.


2. Razmotrite trenutke prijelaza


Rituali, u svom najstarijem značenju, nisu geste koje se ponavljaju tijekom života, već predstavljaju prekretnice koje razdvajaju važne životne faze – poput prijelaza u odraslu dob, kraja samačkog života, useljenja u novu kuću i tako dalje.


Dobar način da rituale uvedete u svoje živote također je povezati ih s važnim prijelaznim trenucima za vaše postojanje kao ljudskih bića, dopuštajući da vas, primjerice, inspiriraju rituali koje prakticiraju neka plemena diljem svijeta.


Dakle, prije nego što napustite svoj stari stan i preselite se u novu kuću, mogli biste se emocionalno utješiti organiziranjem “oproštajne zabave” za staru kuću, prisjećajući se svih lijepih trenutaka provedenih tamo i pozivajući ljude koji su vam važni.


Ako ste žene, možda želite proslaviti prijelaz u menopauzu i kraj plodne dobi ritualom koji ćete prakticirati sami ili u društvu najbližih prijatelja: to je trenutak velike svijesti o vašem tijelu i njegovim promjene, koje ne bi smjele proći nezapaženo.


3. Ne razmišljajte o tome previše


Rituali također mogu biti bizarni i čudni, ali to ne znači da ih se morate odreći: ako se osjećate dobro nakon što ih prakticirate, ako osjećate poboljšanje, zašto ne biste ponovili pozitivno iskustvo?


Evo primjera. Ako se bojite letenja, ritual bi se mogao sastojati od odabira filma koji ćete gledati tijekom vožnje avionom.


Na taj način, umjesto da se fokusirate na sam let, iščekivati ćete ​​trenutak gledanja filma.