Slatko suho zlato

Uz ovaj trik trešnje ostaju duže svježe

Mija Dropuljić

FOTO: iStock

FOTO: iStock

Donosimo savjete kako da kupite što svježije trešnje, ali i kako da one duže traju

Trešnje su ukusno voće koje također nudi brojne zdravstvene benefite. Zadnjih godina su postale “suho zlato” među voćem – cijene su otišle u nebo, a to znači da pomno biramo trešnje i na koncu želimo da što duže traju.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Northwest Cherries (@northwest_cherries)



Zašto su trešnje toliko dobre za naše zdravlje?


Trešnje su bogate antioksidansima, uključujući antocijanine i cijanidin. Ovi spojevi pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, smanjujući oksidativni stres i upalu u tijelu. Antocijanini imaju snažna protuupalna svojstva, što može pomoći u smanjenju upala i bolova povezanih s kroničnim bolestima poput artritisa.


Ovo ukusno voće sadrže melatonin, hormon koji regulira ciklus spavanja i buđenja. Konzumacija trešanja ili soka od trešanja može pomoći u poboljšanju kvalitete sna. Trešnje su dobre i za zdravlje srca. Bogate su kalijem koji pomaže u regulaciji krvnog tlaka te vlaknima koja mogu smanjiti razinu kolesterola.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Leafy Roots (@leafy.roots)



Vlakna u trešnjama potiču zdravu probavu i pomažu u prevenciji zatvora. Trešnje imaju nizak glikemijski indeks, što znači da ne uzrokuju brze skokove šećera u krvi. Redovita konzumacija trešanja može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi.


​Na što trebate obratiti pozornost kada kupujete trešnje?


Prilikom kupnje trešanja, važno je obratiti pozornost na nekoliko ključnih čimbenika kako biste osigurali da dobijete najkvalitetnije voće:


Birajte trešnje koje su čvrste, glatke i sjajne. Izbjegavajte one koje izgledaju smežurano, suho ili imaju mekane mrlje, što može biti znak prezrelosti ili kvarenja.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Renee Kohley (@raisinggenerationnourished)



Trešnje s peteljkama koje su zelene i svježe obično su svježije. Peteljke koje su smeđe i suhe mogu ukazivati na to da su trešnje stare ili loše kvalitete.


Lagano pritisnite trešnju između prstiju. Trebala bi biti čvrsta i elastična, a ne mekana ili kašasta.
Trešnje bi trebale imati svježi i blagi miris. Izbjegavajte trešnje koje imaju fermentiran ili kiseli miris, što može ukazivati na početak kvarenja.


Ako je moguće, birajte organske trešnje koje su uzgojene bez upotrebe sintetičkih pesticida. Organske trešnje mogu biti malo skuplje, ali su često sigurnije za konzumaciju.


 


Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 


Objavu dijeli Lumi’s breakfast journey (@lumifoodie)



Kako da trešnje nakon kupnje duže ostanu svježe


Kod kuće trešnje uvijek držite u hladnjaku. Jednostavno obložite posudu za čuvanje hrane kuhinjskim papirom i stavite voće na vrh. Papir upija vlagu i osigurava da trešnje ne postanu kašaste. Obavezno ostavite poklopac limenke malo otvoren kako bi kondenzirana voda mogla izaći.


Trešnje će izdržati dva dana u hladnjaku. Budući da se prodaju spremne za berbu i više ne dozrijevaju, plodovi se relativno brzo kvare. Ipak, zahvaljujući triku s hladnjakom, dobivamo cijeli dan.


Savjet: Ako vam još ostane voća, možete ga prokuhati i od njega napraviti npr. džem. Ovako ništa neće završiti u smeću!