Foto: Pixabay
Vodič kroz najljepše i najzanimljivije uskrsne tradicije u raznim zemljama
povezane vijesti
Uskrs je blagdan s obiljem obreda i simbola koji se ponavljaju svake godine, ali koji se značajno razlikuju od regije do regije, neraskidivo povezani s lokalnim kulturama i tradicijama.
Nudimo vam kratko putovanje kroz uskrsne običaje koji su u modi izvan hrvatskih granica, u nadi da ćemo uspjeti zagolicati vašu znatiželju.
1. Njemačka
Kao i drugdje, njemačka uskršnja tradicija zahtijeva od djece da se zabave u potrazi za jajima, koja mogu biti i tvrdo kuhana, sa šarenim ljuskama, i čokoladna, što se sve češće događa.
Jaja skriva nestašni zečić Osterhase, koji je simbol Uskrsa par excellence i koji se također često reproducira u kućnim dekoracijama.
Drevna tradicija, raširena prije svega u najsjevernijim zemljama (ali također u Nizozemskoj, Danskoj i Skandinaviji), je tradicija uskršnjih krijesova, čiji se pepeo raspršuje po poljima kako bi se označio dolazak proljeća i kako bi se pomilovala žetva.
U tom razdoblju janjetina dominira njemačkim stolovima, toliko da čak i slatkiši koji se jedu na dan Uskrsa imaju takav oblik.
Među ukrasima za kuću raširena su takozvana “uskrsna drvca”, rascvjetale grančice i grmovi koji se ukrašavaju malim obojenim jajima.
2. Danska
I ovdje djeca traže jaja. Među ukrasima za dom ne nalazimo samo uskrsna drvca, već i vjenčiće od cvijeća i lišća za vješanje na vrata, često žute boje.
Praznik se slavi i uz posebno kuhano pivo, Påske Bryg.
3. Nizozemska
Nizozemska tradicija je više-manje analogna njemačkoj i danskoj, s dodatkom takozvane “borbe jajima”.
Dva tvrdo kuhana jaja se tuku jedno o drugo, a izazov gubi onaj tko drži jaje koje prvo pukne.
Uskrsni kolač par excellence je Paasbrod, tipičan kruh s grožđicama.
4. Francuska
Na Uskrs, francuska djeca stoje podignutih nosova kako bi pomno promatrala nebo, čekajući povratak zvona.
Prema tradiciji, zapravo, sva zvona lete u Rim na Veliki petak, toliko da ih više nije moguće čuti kako zvone, a vraćaju se kući za nedjelju Uskrsnuća.
A upravo zvončići, dok lete, ispuštaju jajašca koja će djeca morati pronaći na tlu.
5. Švedska
U Skandinaviji se uskrsne tradicije spajaju s pretkršćanskim vjerovanjima i ritualima, često povezanim sa strahom od vještica i đavla.
U tom razdoblju, primjerice, nije neuobičajeno na ulici sresti skupine djevojaka odjevenih u vještice, ponekad s čađom na licu, kako od prolaznika traže novčić ili slatkiš.
U nekim krajevima pale se i vatre, s namjerom da se otjeraju vještice. Cvjetnica je obilježena blagoslovom grana, s bijelim i svilenkastim pupoljcima.
6. Austrija
Osim lova na jaja i ukrašavanja doma, u Austriji se sada ustalila tradicija uskrsnih sajmova koji svojim bojama i vedrinom uljepšavaju gradove, podsjećajući na božićne.
7. Bugarska
Dolazak Uskrsa slavi se razmjenom tvrdo kuhanih jaja s obojenim ljuskama, pri čemu prevladava crvena, što se smatra dobrim znakom zdravlja.
Jaja se jedu zajedno s kozunakom, slatkim kruhom s okusom vanilije.
8. Engleska
Tradicija kaže da je Veliki četvrtak posvećen karitativnim aktivnostima i milosrđu.
Tipični uskrsni desert je Hot cross pecivo, pecivo s okusom cimeta i grožđica te križem od šećerne glazure, u znak sjećanja na Kristovu muku.
Osim lova na jaja, u nekim krajevima održavaju se prava natjecanja s jajima koja se moraju kotrljati po stazi, a da ostanu netaknuta.
9. Poljska
Uz duboko proživljena vjerska slavlja, postoji vrlo poseban običaj koji se tiče Uskrsnog ponedjeljka, s puštanjem vodenih balona na članove obitelji, poznanike, pa čak i potpune strance.
10. Slovačka i Češka
Na Uskrsni ponedjeljak, u Slovačkoj i Češkoj postoji tradicija prema kojoj muškarci grančicom vrbe udaraju po leđima svaku ženu na koju naiđu.
S obzirom na to da je vrba prvo stablo koje procvjeta u proljeće, i ova neobična praksa potječe iz obreda plodnosti.