Foto: Pexels
Alarmi koje tijelo šalje kada mu nedostaje takozvanog hormona dobrog raspoloženja
povezane vijesti
- Pod utjecajem maligana u jednom trenutku zaspao, sletio izvan kolnika te udario u ogradu. Izvukao se bez ozljeda
- Znanstvenici objasnili zašto pacijenti s dugotrajnim covidom stalno osjećaju mentalni i fizički umor
- Zaspao te izgubio kontrolu nad automobilom. Sudario se sa teretnim koji se kretao iz suprotnog smjera
Na vaše raspoloženje utječu različiti čimbenici, ali možda jedan od najznačajnijih su neurotransmiteri u mozgu.
Među njima su dopamin i serotonin među najvažnijima, a oni rade u tandemu kako bi podržali brojne funkcije uključujući pamćenje, raspoloženje, pa čak i sposobnost obraćanja pažnje.
Dok je serotonin često u središtu pozornosti, važno je obratiti pozornost i na dopamin.
Znakovi niske razine dopamina su različiti. Evo glavnih na koje treba obratiti pozornost:
- umor
- tuga
- nedostatak motivacije
- magloviti mozak
- niska energija
- poteškoće s koncentracijom
Ali koji su uzroci nedostatka dopamina? Sunčeva svjetlost potiče oslobađanje dopamina, pa razine ovog hormona prirodno padaju kako dani postaju kraći, a noći sve duže.
Istraživanja su pokazala da određena hrana može potaknuti oslobađanje dopamina, dok ga prehrana s visokim udjelom šećera i zasićenih masti može spriječiti.
Nedostatak aktivnosti i odmora također može negativno utjecati na razinu dopamina.
Srećom, postoji niz načina da pokušate podići razinu dopamina:
- Jedite proteine: kao i uvijek, prehrana je ključna za održavanje vašeg mentalnog i fizičkog zdravlja. Hrana bogata tirozinom najbolja je opcija za povećanje proizvodnje dopamina. Tirozin je aminokiselina koja gradi dopamin, a nalazi se u proteinskoj hrani kao što su avokado i tamna čokolada.
- Vježbajte: vježbanje je učinkovito u poboljšanju vašeg raspoloženja, dok također povećava razinu dopamina. Istraživanja su pokazala da su dovoljne razine dopamina također neophodne za kretanje i koordinaciju. Dakle, dodavanje malo tjelovježbe u vašu dnevnu rutinu može pomoći u poboljšanju otkucaja srca i raspoloženja.
- Uzimajte suplemente: dijeta i tjelovježba mogu imati dubok učinak na tijelo i mozak, ali isto tako mogu imati i neki suplementi kao što su L-tirozin, L-teanin, kurkumin i omega-3 masne kiseline EPA. Sve su ovo sjajne mogućnosti za poboljšanje proizvodnje dopamina, ali zapamtite da je potrebno vrijeme da se učinci očituju i, iznad svega, dobro je posavjetovati se s liječnikom prije uzimanja dodataka.
- Zagrlite nekoga: fizički kontakt, maženje, grljenje i intimnost pokreću oslobađanje dopamina, kao i drugih hormona sreće poput serotonina.
- Pročitajte dobru knjigu: istraživanje je pokazalo da je dopamin također uključen u učenje i pamćenje, a obavljanje svrhovitih aktivnosti poput čitanja knjige može aktivirati neurotransmiter. Da ne spominjemo, dobro je za cjelokupno zdravlje mozga.