Foto: Pixabay
Američko istraživanje pokazalo je nevjerojatnu količinu bakterija i bacila
povezane vijesti
- Apel nobelovaca: ‘Hitno treba zaustaviti ovo istraživanje. Predstavlja neviđen rizik za život na Zemlji’
- Mikrobiolog upozorio ljude da izbjegavaju ljubljenje beba. Za njih to može biti pogubno
- Stručnjaci upozoravaju: “Prestanite trošiti antibiotike bez razloga, infekcije će postati gore od karcinoma”
Čelične boce za višekratnu upotrebu vrlo su valjana alternativa jednokratnim plastičnim bocama.
Omogućuju vam da sa sobom nosite vodu ili druga pića (topla ili hladna) i izbjegnete proizvodnju plastičnog otpada koji jako zagađuje okoliš.
No, valja dobro pripaziti kako ih čistite. Američka tvrtka koja se bavi rješenjima kako vodu iz slavine učiniti pitkom i eliminirati plastične boce iz domova provela je šokantno istraživanje od kojeg će se naježiti svatko tko ponese bocu u školu ili na radno mjesto.
Autori istraživanja definirali su ove predmete kao “prijenosnu petrijevu zdjelicu“, budući da su otkrili da boce za višekratnu upotrebu mogu ugostiti 40.000 puta više bakterija od normalne WC školjke.
Čak i u usporedbi s drugim predmetima u kućanstvu, boce za vodu pokazale su se u nepovoljnijem položaju.
Sadrže dvostruko više klica nego kuhinjski sudoper, do četiri puta više bakterija nego li u kompjuterskom mišu i do četrnaest puta više bakterija od zdjelica za piće kućnog ljubimca.
Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači su prikupili uzorke vode iz tri različite vrste boca (s čepom na navoj, s čepom pod pritiskom i sa slamkom) i pronašli brojne kolonije bakterija i gram-negativnih bacila.
Bakterije dolaze iz naših usta, ali i onečišćenja vanjskim okolišem. S druge strane, gram-negativni bacili su dijelom prisutni u našoj crijevnoj flori, ali mogu potjecati i iz hrane životinjskog podrijetla.
Potonji su vrlo opasni za zdravlje, jer mogu uzrokovati infekcije mokraćnog sustava, proljev, peritonitis i infekcije krvotoka, a u rjeđim slučajevima postoji opasnost od zaraze bolestima poput kuge, kolere i tifusa.
Među tri vrste testiranih boca, one s čepom na pritisak bile su u konačnici “najsigurnije”, s jednom desetinom količine bakterija u usporedbi s onima s čepom na navoj ili poklopcem sa slamkom.