Čišćenje

U vašem kućanstvu postoje stvari koje previše često čistite. Evo koje

Life

FOTO/iStock

FOTO/iStock

Zavjese ili draperije u dnevnim boravcima i spavaćim sobama ne trebaju često čišćenje.

Za većinu nas pronalaženje načina da skratimo vrijeme čišćenja i da pritom održavamo uredan i higijenski dom, dobrodošla je informacija.


Vjerovali ili ne, u vašem domu postoje stvari ili mjesta koja možda previše često čistite (iznenađujuće? Znamo, s obzirom da vjerojatno mislite suprotno). Stoga odložite tu spužvu ili ispustite metlu (barem za sada) i odvojite vrijeme koje ste provodili čisteći samo da se opustite i uživate!


Prekrivači, deke i popluni


Posteljine je teško čistiti zbog svoje veličine. Osim ako imate puno kućnih ljubimaca ili jedete u krevetu, ne morate ih prati tjedno. Umjesto toga, očistite ih na kraju svake sezone.


Provjerite oznaku za njegu tkanine jer se većina posteljine može prati. Ako nemate veliku perilicu s prednjim punjenjem, velike predmete odnesite u praonicu rublja. Po povoljnim cijenama, dobit ćete čistu posteljinu za manje od sat vremena.


Ako vi i vaši kućni ljubimci živite u vašem krevetu, prekrijte posteljinu plahtom koja se može baciti u perilicu. Odmah očistite bilo koje prolijevanje ili nezgode s kućnim ljubimcima na posteljini.


Zavjese ili draperije


Zavjese ili draperije u dnevnim boravcima i spavaćim sobama ne trebaju često čišćenje; dovoljno je temeljito čišćenje pranjem ili kemijskim čišćenjem jednom godišnje.


Ako ste zabrinuti zbog prašine, skinite zavjese i bacite ih u sušilicu na ciklusu ‘samo zrak’ kako biste uklonili prašinu, pa čak i nekoliko bora. Nemojte koristiti toplinu jer to može uzrokovati skupljanje nekih tkanina.


Zavjese u kuhinjama i kupaonicama treba prati češće (sezonski) jer hvataju čestice masnoće i raspršivanje aerosola.


Tepisi i tapecirani namještaj


U idealnom slučaju, tepisi i tapecirani namještaj trebali bi se profesionalno čistiti samo jednom godišnje pomoću pare i odgovarajućih sredstava za čišćenje. Ne, ovo nije izlika da preskočite usisavanje tepiha i tapeciranog namještaja barem jednom tjedno! Redovito usisavanje sprječava da prljavština i prašina postanu ugrađeni u vlakna.


Ako ste tip „uradi sam“, čestim čišćenjem zapravo možete prouzročiti više štete nego koristi. Korištenje previše šampona ili sredstva za čišćenje i prekomjerno vlaženje može uzrokovati ozbiljnu štetu. Višak šampona zapravo privlači tlo, a prekomjerno vlaženje slabi podlogu na tepihu i uzrokuje rast plijesni i plijesni na podlozi tepiha i jastucima namještaja.


Zimska pletiva, kaputi i jakne


Želite li uštedjeti na računima za kemijsko čišćenje? Većina zimskih kaputa može proći sezonu uz samo jedno ili dva čišćenja.


Ključno za izbjegavanje kemijske čistionice je što prije uočiti mrlje, pravilno objesiti kapute nakon svakog nošenja i koristiti dobru četku za odjeću za uklanjanje prašine i dlačica.


Također je moguće oprati mnoge vrste zimskih kaputa kod kuće, uključujući i one obrubljene umjetnim krznom.