Foto Pexels
Prema istraživačima oni s vrlo osjetljivim sluhom su općenito kreativniji i briljantniji
povezane vijesti
- Znanstvenica Diana Grgurić bavi se štetnim utjecajem glazbe: ‘Bombardirani smo bukom u svim prostorima, to je veliki problem’
- Automobilom stvarao buku visokog intenziteta i izazvao osjećaj uznemirenosti stanara zgrada i drugih građana
- Dobre vijesti za one lakog sna. Moguće je istrenirati svoje tijelo da spava uz buku i svjetlo
Oni s posebnom oštroumnošću, naime, jedva podnose bilo kakvu buku i osjetljivi su i na najmanje zvukove, no to bi ih moglo učiniti kreativnijima.
Ako imate preosjetljiv sluh, ukratko, imate i dar genija.
U prilog tome govori i američko istraživanje Sveučilišta Northwhstern u Evanstonu, prema kojem su oni s vrlo osjetljivim sluhom općenito kreativniji i briljantniji.
Oni koji mogu primijetiti i najmanje zvukove ili osjetiti posebnu nelagodu zbog onih koji su preglasni, u biti bi u prosjeku bili budniji i intuitivniji od ostalih.
Kako bi došli do ovih zaključaka, istraživači su podvrgli 100 dobrovoljaca testovima kako bi analizirali njihove akustične sposobnosti.
Ispitivanjem sposobnosti da čuju zvukove i odgovarajućih kreativnih sposobnosti sudionika, pokazalo se da oni koji čuju zvukove koje nije lako dokučiti imaju posebne kreativne vještine, a oni koji su posebno osjetljivi na zvukove reaktivniji su na vanjske podražaje i lakše se snalaze u donošenju odluka i pronalaženju rješenja.
“Posebno izoštren i osjetljiv sluh te, posljedično, iznimna kreativnost, sposobnost je koja, ako se usmjeri u pravom smjeru, život može učiniti bogatijim i smislenijim“, objašnjavaju autori istraživanja.
No, što da radimo sa zagađenjem bukom? Svakodnevno prometna buka, noćna galama, klimatizacijski uređaji koji su uvijek iznad zakonom propisanih decibela, pa opet slušalice u ušima i prijevozna sredstva svih vrsta, pogoršavaju kvalitetu našeg života.
Ukratko, usred sve ove buke genijalaca vidimo vrlo malo …