Predivan cvijet

Treba li sačuvati lukovicu blagdanskog amarilisa? Itekako, uz ove korake cvjetat će ponovno

Sanda Milinković

Foto: iStock

Foto: iStock

Nakon što amarilis procvjeta i odumre, mnogi kompostiraju lukovicu i planiraju kupiti drugu za sljedeće blagdane...

Biljke amarilisa (Hippeastrum) jedno su od najljepših zimskih cvijeća koje će uljepšati vaš dom. Obično dostupni tijekom blagdanske sezone, ovi upečatljivi cvjetovi dolaze u raznim bogatim, živim bojama, uključujući crvenu, ružičastu, bijelu, losos, zelenu ili čak prugaste uzorke.


Podrijetlom iz Južne Amerike, amarilis ima velike lukovice koje se prodaju bez korijena ili kao dio kompleta s loncem i podlogom za sadnju. Neki se amarilisi mogu uzgajati u vodi ili kao lukovice prekrivene voskom.


Važna napomena koju treba uzeti u obzir je to da mjesto na kojem je lukovica rasla (što možda nije uvijek naznačeno na etiketi ili u opisu) utječe na vrijeme cvatnje vašeg amarilisa. Lukovice koje cvjetaju otprilike četiri do šest tjedana nakon što su posađene u lonce, obično su se uzgajale na južnoj hemisferi, često u Južnoj Africi.


S druge strane, amarilisu koji se uzgaja na sjevernoj hemisferi treba oko osam do 12 tjedana da procvjeta nakon što ga posade u posudu, što može objasniti zašto vašoj biljci amarilisa treba više vremena da procvjeta nego što je očekivano!


Nakon što amarilis procvjeta i odumre, mnogi kompostiraju lukovicu i planiraju kupiti drugu za sljedeće blagdane.


Međutim, možete spasiti lukovicu amarilisa i postići da ponovno procvjeta.



Foto: iStock

Trebate li sačuvati lukovicu amarilisa?


Ovisi! Većina amarilisa proizvodi dva do šest velikih cvjetova na visokoj stabljici, pri čemu se šuplja cvjetna stabljika pojavljuje prije no što nastanu listovi. Obično, što je veća lukovica, to bolje cvjeta.


Lukovicu amarilisa možda se ne isplati čuvati ako je cvjetanje bilo slabo (bez cvjetanja ili samo s jednim cvijetom).


Ali, ako imate lijepu, zdravu lukovicu koja je bujno cvjetala, vrijedi se potruditi sačuvati je za sljedeću godinu. Samo znajte da ćete se morati malo potruditi da biste mu pomogli da ponovno procvjeta!


Poput drugih biljaka koje cvjetaju zimi, kao što su božićne zvijezde ili kaktusi, amarilis zahtijeva određene uvjete da bi iduće godine ponovno procvjetao.


Prije nego što pokušate spasiti lukovicu, važno je znati da se amarilis koji je uzgojen u vodi ili omotan, obično treba odbaciti nakon što procvjeta.


Bez tla, ove lukovice ne mogu razviti korijenje i već su potrošile svoju pohranjenu energiju za jedan impresivan prikaz, što znači da obično neće ponovno procvjetati sljedeće godine. Također, imajte na umu da su svi dijelovi ove biljke – osobito lukovica – otrovni za kućne ljubimce.


Dakle, pobrinite se da ga držite podalje od svojih krznenih ljubimaca ako ćete zadržati lukovicu.



Foto: iStock

Kako postići da lukovica amarilisa ponovno procvjeta?


Ako ste odlučili sačuvati svoju lukovicu amarilisa, morat ćete slijediti određene korake da bi mogla procvjetati za sljedeći praznik. Iako će većina amarilisa cvjetati povremeno, vrijeme cvatnje možete kontrolirati tako da ga tjerate u stanje mirovanja, savjetuje Country Living. 


Evo kako to učiniti:


  • Odrežite cvjetove nakon što odumru, ali ostavite lišće i stabljiku na mjestu da fotosintetiziraju (stvaraju hranu) za sljedeću godinu.
  • Stavite posudu na jako sunce.
  • Redovito zalijevajte i gnojite uravnoteženim gnojivom za kućne biljke svaki mjesec.
  • Iznesite biljku na otvoreno kada su noćne temperature na otvorenom oko 15 stupnjeva, postupno uvodeći biljku u uvjete punog sunca nekoliko dana. Na kraju bi biljka trebala dobiti šest sati izravne sunčeve svjetlosti.
  • Zakopavanje posude u zemlju štiti lukovicu od skokova temperature.
  • Sredinom srpnja lonac unesite u kuću.
  • Čuvajte amarilis u posudi na tamnom i suhom mjestu i nemojte ga zalijevati jer će to dovesti do stanja mirovanja.
  • Nemojte uklanjati listove dok se ne osuše i smežuraju.
  • Zalijte biljku krajem listopada.
  • Vratite je na svijetli prozor i pričekajte da se pojavi novi rast.
  • Zatim zalijte kada se podloga za saksiju na vrhu osjeti suhom na dodir.
  • Vaša bi biljka trebala ponovno procvjetati za četiri do šest tjedana nakon izlaska iz stanja mirovanja.