Najpopularniji sport

Trčanje nije dovoljno za mršavljenje ako činite ove pogreške koje mnogi čine

Šarlota Brnčić

Foto iStock

Foto iStock

Postoje i drugi koraci koje treba poduzeti u kombinaciji s tjelesnom aktivnošću

Trčanje je jedan od najpopularnijih sportova. Dovoljno je izaći na ulice i parkove da shvatite koliko je posljednjih godina porastao broj entuzijasta.


Razloga ne nedostaje: trčanje se čini jednostavno, jeftino i dostupno svima. Može se vježbati bilo gdje, bilo kada i s malo opreme.


Ipak, trčanje nije dovoljno za održavanje forme. Evo nekih od najčešćih pogrešaka koje idu uz trčanje:


1. Trčanje samo u svrhu mršavljenja


Iako vam trčanje pomaže da ostanete u formi, ne treba ga shvatiti kao jednostavno jednokratno rješenje za sagorijevanje kalorija, skidanje nekoliko kilograma i povratak opasnoj neaktivnosti nakon nekoliko tjedana.


Kako biste uživali u zdravom životu, tjelesno vježbanje mora ići postupno, ali ga i trajno uključiti u svoj dnevni red: stalna tjelesna aktivnost mora biti dio vašeg svakodnevnog života.


Ako želite stvarne rezultate, morate promijeniti način života. Tjelesno vježbanje bit će neizostavna dopuna, ali nikako zamjena, zdravoj i uravnoteženoj prehrani.


2. Vjerujete u čudotvorne dijete


Zdravlje je poput sreće: putovanje, a ne odredište. Većina onih koji počnu trčati vrlo brzo primjećuju rezultate.


Trčanje ne samo da sagorijeva kalorije, već povećava lučenje serotonina, popravlja raspoloženje, dobivate na snazi, fleksibilnosti i energiji.


No, za postizanje zdrave ravnoteže morate više razmišljati na srednji i dugi rok. Bitno je zaboraviti na višak kilograma – ako ih imate – i krenuti s promjenom načina života.


Ne trebate se previše truditi ako ne uspijete. Svjetska zdravstvena organizacija sugerira da se sa samo 5 sesija brzog hodanja tjedno, od po 30 minuta, značajno smanjuje rizik obolijevanja od bolesti povezanih sa sjedilačkim načinom života.


3. Ne planirate


Još jedna velika pogreška koju početnici rade je “uključivanje i isključivanje” trčanja, što rezultira “pretrčavanjem kilometraže” nakon čega slijedi nekoliko dana ili čak tjedana neaktivnosti.


Kao i kod prehrambenih smjernica, čak i kod tjelovježbe morate izbjegavati uspone i padove, prisilne postove i uživanje. Ako se neustrajno bavite sportom, zdravlje će vam biti loše.


Najprije je potrebno postaviti realan cilj i rok za njegovo postizanje. Na primjer: “Volio bih moći trčati 8 km tri puta tjedno.”


Tu počinje planiranje treninga, izbjegavanje pretjeranih napora koji će uzrokovati preopterećenja, ozljede i umor.


S planom treninga nećete pogriješiti niti pretjerivati ​​te ćete u svakom trenutku moći pratiti svoj napredak.


4. Počinjete prebrzo


Prije trčanja morate naučiti pravilno hodati. Ako dugo niste trčali ili to nikada niste radili, uz konzultacije s liječnikom kako biste isključili rizike, dobro je započeti s hodanjem.


Na taj način jačate mišiće, zglobove i tetive i tjerate srce na rad, kako bi proces adaptacije bio sigurniji.


5. Trčite svaki dan


Nije preporučljivo trčati svaki dan niti koncentrirati svu tjelesnu aktivnost u jedan tjedni maraton.


U idealnom slučaju, savršeno je izmjenjivati ​​dane treninga s danima odmora.


U danima kada ne trčite, možete se baviti drugim dopunskim aktivnostima, poput plivanja, vožnje bicikla, hodanja po ravnini, istezanja i sl.


6. Ne mijenjate rutu ili tempo


Još jedno pravilo sportskih trenera je da preporučuju raznolikost u treninzima. Neki trkači, zbog praktičnosti ili nedostatka vremena, uvijek rade isti krug s istim tempom.


Dobro je raditi isti itinerer kako biste provjerili jeste li napredovali, ali poželjno je izmjenjivati ​​metode treninga.


Na primjer: ako ste u utorak lagano trčali po ravnom, a u srijedu se odmarali, u četvrtak možete uvesti kratke promjene tempa, ubrzanja, kratke uspone i stepenice.