Stara izreka

“Travanj slatko spavaj”, no je li doista tako? Evo što kaže znanost

Šarlota Brnčić

Foto: Pixabay

Foto: Pixabay

Mjesec kada se osjećate umorno, iscrpljeno i pospano

“Travanj slatko spavaj”, narodna je izreka koja nas poziva da ovaj mjesec smatramo razdobljem mira i odmora. No, je li stvarno tako i što o tome kaže znanost?


S dolaskom proljeća nerijetko se događa da osjećate umor, promjene raspoloženja, pojačanu glad, pospanost i poteškoće s koncentracijom.


Ove posve bezazlene i, očito, prolazne tegobe povezane su s promjenom godišnjeg doba.


Prijelaz iz zime u proljeće može utjecati na naše cirkadijalne ritmove, što je naš unutarnji biološki sat koji regulira ciklus spavanja i budnosti.


Istraživanje objavljeno u Journal of Clinical Sleep Medicine istaknulo je kako promjena godišnjih doba može promijeniti trajanje i kvalitetu sna, a neki ljudi imaju poteškoća sa spavanjem tijekom proljetnih mjeseci.


Svemu tome je uzrok i prelazak sa solarnog na ljetno računanje vremena.


Povećani broj sati dnevnog svjetla u travnju može pozitivno utjecati na naše raspoloženje i opću dobrobit, ali može utjecati i na naše obrasce spavanja.


Sunčeva svjetlost potiskuje proizvodnju melatonina, što ponekad otežava zaspati.


Međutim, izlaganje prirodnom svjetlu tijekom prvih sati dana može pomoći u boljoj sinkronizaciji našeg cirkadijalnog ritma, čime se poboljšava kvaliteta našeg noćnog sna, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu “Journal of Sleep Research”.