Foto Pexels
Određene bakterije i izloženost ultraljubičastom svjetlu mogu razgraditi pigmente tetovaže
povezane vijesti
Tetovaže su drevna umjetnost koja postoji više od 5.000 godina. Međutim, usprkos dugoj povijesti i sve većoj upotrebi u modernom društvu, vlade ne reguliraju u potpunosti tinte za tetoviranje, niti vlade imaju ikakva posebna znanja o njihovom molekularnom sastavu.
U tom smislu, Swierk Group, istraživačka grupa za anorgansku kemiju na Sveučilištu Binghamton u New Yorku, analizirala je molekularni sastav boja za tetoviranje, tako da umjetnici i klijenti mogu u potpunosti razumjeti njihove boje i sve povezane rizike.
Istraživanja su pokazala da određene bakterije i izloženost ultraljubičastom svjetlu mogu razgraditi pigmente tetovaže u drugi potencijalno kancerogeni spoj dušika.
Istraživači su si postavili cilj analizirati sastav tinti za tetovaže, počevši proučavati najpopularnije brendove i provodeći niz intervjua s umjetnicima tetovaža, kako bi shvatili koliko znaju o bojama koje su koristili na klijentima.
Tinte za tetoviranje sastoje se od dva dijela: pigmenta i potporne otopine. Pigment može biti molekularni spoj, čvrsti spoj ili kombinacija dviju vrsta spojeva. Otopina za potporu, s druge strane, prenosi pigment do srednjeg sloja kože i pomaže u većoj topivosti pigmenta.
Tim istraživača, zahvaljujući različitim tehnikama kao što su spektroskopija nuklearne magnetske rezonancije i elektronska mikroskopija, uspio je potvrditi prisutnost nespecificiranih sastojaka na naljepnicama.
Među njima, na 23 od 56 različitih analiziranih tinta, otkrivena je prisutnost azo pigmenata, koji se mogu razgraditi, ako su u kontaktu s bakterijama i ultraljubičastim svjetlom, u još jedan potencijalno kancerogeni spoj na bazi dušika, piše Shape.
Zaključno, nadamo se da će, zahvaljujući podacima koje su prikupili istraživači, budući klijenti i umjetnici tetoviranja moći donijeti informiranije odluke.