Obratite pažnju

Ovo je tihi ubojica svake veze o kojemu se jako malo priča. Zato vam sad pišemo

Sanda Milinković

Foto: Pexels

Foto: Pexels

Od svih uzročnika propasti, najmanje se se piše o prešutnim ugovorima koji su veliki krivci za neuspjeh

Varanje, laganje, muljanje, verbalni sukobi, fizičko nasilje, psihičko nasilje, manipulacija, omalovažavanje… sve su to znakovi toksične veze iz koje hitno trebate izaći.


Nekako su to, uz manjak komunikacije, i pojmovi koje najčešće spominjemo kada razgovaramo o propasti romantične veze.


Veza se često olako shvaća i mnogi ne shvaćaju da najveća tajna uspješnosti leži u komunikaciji te prelaženju nekoliko prepreka koje treba preskočiti da bi se došlo do one prave veze na zadovoljstvo svih sudionika.


Od svih uzročnika propasti, najmanje se se piše o prešutnim ugovorima koji su veliki krivci za neuspjeh. Prešutni ugovori (“cover contracts”) su neizgovoreni, a unatoč tome dvostrano obvezujući ugovori koje napravite sami sa sobom u svojoj glavi.


Termin je skovao doktor Rober Glover u knjizi “No More Mr. Nice Guy” i odnose se na nešto što očekujete od druge osobe, a temelji se na onome što ste vi napravili za njih te na onome što očekujete od osobe i odnosa. Bez da ste o tome uopće razgovarali.


Shvaćate?


Primjeri prešutnih ugovora


  • pokupili ste prijatelja koji se vraćao s puta i sada očekujete da i on vas bespogovorno pokupi kada bude trebalo
  • gledali ste film kojeg je vaš partner odabrao i nadate se da ćete drugi put gledati film po vašem izboru
  • pripremili ste ručak i očekujete da isto sutra napravi on

Ključna stvar je da nikome niste ništa rekli. Očekivanja su samo u vašoj glavi, neizrečena.


Navedena su očekivanja realna i možda zato nemate potrebu naglasiti ih, a upravo to je situacija u kojoj se stvorio prešutni ugovor. Pretpostavljate da vaš partner misli isto kao i vi i da zna što vi očekujete od njega. Ako slučajno i napravi očekivano, odlično. Ako ne napravi, vi mu to zamjerite.


I tako iz dana u dan i iz ugovora u ugovor dok se zamjeranje od snježne grude ne zakotrlja do lavine i pretvori u mišljenje da vaš partner namjerno ne poštuje vaše potrebe.


Ono što pritom zaboravljate jest da svoja očekivanja nikada niste izrekli na glas.



Kako prestati sklapati prešutne ugovore?


Ispraznite rezervoar očekivanja


Ako očekujete puno, a dobijete malo, onda ćete biti depresivni. Ako očekujete malo, a dobijete puno, bit ćete sretni. Rijetko kad možemo kontrolirati koliko ćemo primiti, ali ono što možemo kontrolirati su naša očekivanja pa je njihovo smanjivanje trik za bolji život.


Naravno da ne trebate sve poslati na jedno mjesto pa ne očekivati ništa, ali nemojte očekivati previše.


Izjasnite se


Smanjenjem očekivanja porast će vam kvaliteta života, ali uvijek će u dubini duše ostati ona mala zdrava doza očekivanja. I to je u redu. Razgovarajte o njima, izjasnite se i nemojte pretpostavljati da osoba razumije vaša očekivanja jer ga ljutito gledate.


Skrivena očekivanja nikome ne odgovaraju, a pogotovo vama. I pratite pravilo: ako ne možete izreći očekivanje, ne možete niti očekivati.


Postoje razlozi


Sada živite sretnijim životom, imate manja očekivanja, naučili ste ih izreći… Ali što ako vas ljudi i dalje razočaraju? Ako ne ispune i ona najniža očekivanja koja imate?


Vodite se mišlju da sve ima svoje razloge.


Djevojka vam se nije javila nakon pet poziva? Vjerojatno ima razlog. Kolega vam nije pomogao u timskom projektu? Vjerojatno ima razlog.


Čak i ako nemaju, barem ćete se smiriti dok ne sjednete s osobom i ne porazgovarate.


Ljutiti se unaprijed nikada nije donijelo ništa dobro, a postoji i ona dobra stara: “Prepostavka je majka svih zaj… nesporazuma” 🙂